
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 19982-08-2 |
| Catalog Number | AG002CDE(AGN-PC-005K16) |
| Chemical Name | 1,3-Dimethyl-5-adamantanamine |
| IUPAC Name | 3,5-dimethyladamantan-1-amine |
| InChI | InChI=1S/C12H21N/c1-10-3-9-4-11(2,6-10)8-12(13,5-9)7-10/h9H,3-8,13H2,1-2H3 |
| InChI Key | BUGYDGFZZOZRHP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD02114015 |
| Molecular Formula | C12H21N |
| Molecular Weight | 179.3018 |
| SMILES | NC12CC3(C)CC(C2)(C)CC(C3)C1 |
| UNII | W8O17SJF3T |
| Synonyms | 1,3-Dimethyl-5-aminoadamantane,
1-Amino-3,5-dimethyladamantane,
Axura,
D 145,
D-145,
D145,
Ebixa,
Memantin,
Memantine,
Memantine Hydrochloride,
Namenda,
memantine,
19982-08-2,
3,5-dimethyladamantan-1-amine,
Ebixa,
Memantina,
1-Amino-3,5-dimethyladamantane,
Memantinum,
Memantinum [INN-Latin],
Memantina [INN-Spanish],
3,5-Dimethyl-1-adamantanamine,
3,5-Dimethyl-1-adamantylamine,
Memantine [INN],
Memantine [INN:BAN],
1,3-Dimethyl-5-adamantanamine,
3,5-Dimethyl-1-aminoadamantane,
UNII-W8O17SJF3T,
HSDB 7327,
CHEMBL807,
3,5-dimethyladamantanylamine,
W8O17SJF3T,
3,5-Dimethyltricyclo(3.3.1.1(3,7))decan-1-amine,
Tricyclo[3.3.1.13,7]decan-1-amine, 3,5-dimethyl-,
CHEBI:64312,
BUGYDGFZZOZRHP-UHFFFAOYSA-N,
Memantine (INN),
D-145,
alzantin,
NCGC00015705-04,
DSSTox_CID_25174,
DSSTox_RID_80723,
DSSTox_GSID_45174,
Tricyclo(3.3.1.13,7)decan-1-amine, 3,5-dimethyl-,
D 145,
Tricyclo(3.3.1.1(3,7))decan-1-amine, 3,5-dimethyl-,
(3,5-Dimethyl-1-adamantyl)amine hydrochloride,
Memantin,
CAS-19982-08-2,
3,5-dimethyltricyclo[3.3.1.1~3,7~]decan-1-amine,
DMAA [Antiparkinson Agent],
1,3-Dimethyl-5-aminoadamantane,
DRG 0267,
Exiba (TN),
Spectrum_000607,
D145,
Prestwick0_000978,
Prestwick1_000978,
Prestwick2_000978,
Prestwick3_000978,
Spectrum2_001408,
Spectrum3_000923,
Spectrum4_001022,
Spectrum5_001355,
CBMicro_020348,
Biomol-NT_000209,
AC1L1HB7,
SCHEMBL2688,
Lopac0_000861,
Oprea1_480562,
BSPBio_001015,
KBioGR_001543,
KBioSS_001087,
DivK1c_000068,
SPBio_001456,
SPBio_002926,
1-amino-3,5-dimethyladamantan,
BPBio1_001117,
BPBio1_001270,
GTPL4253,
DTXSID5045174,
SCHEMBL13213676,
CTK6B3298,
HMS500D10,
KBio1_000068,
KBio2_001087,
KBio2_003655,
KBio2_006223,
KBio3_001926,
1-amino-3,5-dimethyl adamantane,
1-amino-3,5-dimethyl-adamantane,
NINDS_000068,
(3,5-Dimethyl-1-adamantyl)amine,
3,5-Dimethyl-adamantan-1-ylamine,
ALBB-013872,
KS-000024QT,
ZERO/006024,
ZX-AN012621,
Tox21_110199,
ANW-56451,
BBL000737,
BDBM50062599,
SBB002574,
STK520682,
AKOS000113995,
AKOS015953276,
AKOS016340748,
Tox21_110199_1,
CCG-204092,
DB01043,
DS-3152,
FCH1198345,
MCULE-3726352671,
IDI1_000068,
NCGC00015705-03,
NCGC00015705-05,
NCGC00015705-07,
NCGC00015705-09,
NCGC00024782-02,
NCGC00024782-03,
3,5-Dimethyl-1-aminoadamantane hydrochlo,
BBV-39899297,
BR-33967,
SC-45525,
ST057652,
SBI-0020417.P004,
AB0212255,
BB0216388,
LS-157051,
TC-145196,
AB00053600,
BB 0216388,
EU-0053634,
FT-0649142,
AZ0001-0553,
C13736,
D08174,
S-1686,
AB00053600-13,
AB00053600_14,
AB00053600_15,
Namenda,
Axura,
DMAA,
maruxa,
nemdatine,
Memantine HCL,
Memantine Merz,
Memantine ER,
Memantine FGK,
Namenda XR,
MEMANTINE HYDROCHLORIDE,
D01JEU,
Memantine (extended release),
C12H21N,
CID4054,
1-Adamantanamine, 3,5-dimethyl-,
1,3-DIMETHYLAMINOADAMANTANE,
DRG-0267,
C12-H21-N,
Memantine (extended release), Forest,
CS-O-30638,
3,5-dimethyladamantan-1-amine hydrochloride,
D008559,
3,5-Dimethyltricyclo-nu[3.3.1.13,7]decan-1-amine,
41100-52-1,
|
| Complexity | 240 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 179.167g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 179.307g/mol |
| Monoisotopic Mass | 179.167g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.3 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H315-H319 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P264-P280-P302+P352-P305+P351+P338-P332+P313-P337+P313-P362 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

