| CAS Number | 203450-08-2 |
| Catalog Number | AG0028VT(AGN-PC-0O7AWK) |
| Chemical Name | 1,3,5-Triazine, 2-(4-fluorophenyl)-4,6-diphenyl- |
| IUPAC Name | 2-(4-fluorophenyl)-4,6-diphenyl-1,3,5-triazine |
| InChI | InChI=1S/C21H14FN3/c22-18-13-11-17(12-14-18)21-24-19(15-7-3-1-4-8-15)23-20(25-21)16-9-5-2-6-10-16/h1-14H |
| InChI Key | DEFTZOFCLNDIMR-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28964710 |
| Molecular Formula | C21H14FN3 |
| Molecular Weight | 327.3544 |
| SMILES | FC1=CC=C(C2=NC(C3=CC=CC=C3)=NC(C4=CC=CC=C4)=N2)C=C1 |
| Synonyms | 2-(4-Fluorophenyl)-4,6-diphenyl-1,3,5-triazine,
203450-08-2,
SCHEMBL18689509,
KS-00000TCA,
MFCD28964710,
AKOS026673983,
ZINC196807668,
DS-9928,
AK198768,
F1045,
FT-0750066,
1,3,5-Triazine, 2-(4-fluorophenyl)-4,6-diphenyl-,
|
| Complexity | 372 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 327.117g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 25 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 327.362g/mol |
| Monoisotopic Mass | 327.117g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 38.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 5.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H315-H319
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number