| CAS Number | 20300-10-1 |
| Catalog Number | AG0028N9(AGN-PC-0L39T2) |
| Chemical Name | Naphthalene-1-carbothioamide |
| IUPAC Name | naphthalene-1-carbothioamide |
| InChI | InChI=1S/C11H9NS/c12-11(13)10-7-3-5-8-4-1-2-6-9(8)10/h1-7H,(H2,12,13) |
| InChI Key | DRCKUACWKCMOCB-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08164114 |
| Molecular Formula | C11H9NS |
| Molecular Weight | 187.2609 |
| NSC Number | 240970 |
| SMILES | NC(C1=C2C=CC=CC2=CC=C1)=S |
| Synonyms | naphthalene-1-carbothioamide,
20300-10-1,
1-Naphthalenecarbothioamide,
Naphthalene-1-thiocarboxamide,
MFCD08164114,
NSC240970,
AC1N1IGQ,
SCHEMBL3058525,
CTK1A5833,
DTXSID40398372,
ZINC6576458,
Naphthalene-1-thiocarboxamide, 97%,
STL302058,
AKOS000129348,
MCULE-5148192496,
NE31210,
NSC-240970,
CID3981658,
|
| Complexity | 202 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 187.046g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 187.26g/mol |
| Monoisotopic Mass | 187.046g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 58.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number