
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 17739-45-6 |
| Catalog Number | AG0025AJ(AGN-PC-05RDV8) |
| Chemical Name | 2H-Pyran, 2-(2-bromoethoxy)tetrahydro- |
| IUPAC Name | 2-(2-bromoethoxy)oxane |
| InChI | InChI=1S/C7H13BrO2/c8-4-6-10-7-3-1-2-5-9-7/h7H,1-6H2 |
| InChI Key | GCUOLJOTJRUDIZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD01321310 |
| Molecular Formula | C7H13BrO2 |
| Molecular Weight | 209.0809 |
| NSC Number | 216078 |
| SMILES | BrCCOC1CCCCO1 |
| Synonyms | 2-(2-Bromoethoxy)tetrahydro-2H-pyran,
17739-45-6,
2-(2-bromoethoxy)oxane,
59146-56-4,
2H-Pyran, 2-(2-bromoethoxy)tetrahydro-,
2-(2-Bromo-ethoxy)-tetrahydro-pyran,
2-(2-bromoethoxy)tetrahydropyran,
2-(2-Bromoethoxy) tetrahydro-2H-pyran,
GCUOLJOTJRUDIZ-UHFFFAOYSA-N,
2(2-bromoethoxy)tetrahydro-2h-pyran,
2-(2-bromoethoxy)-tetrahydro-2H-pyran,
2h-pyran,3-(2-bromoethoxy)tetrahydro-,
2-((2-Bromoethyl)oxy)tetrahaydro-2H-pyran,
2-[(2-Bromoethyl)oxy]tetrahaydro-2H-pyran,
172797-67-0,
2-(2-Bromoethoxy)tetrahydro-2H-pyran, 96%, stabilized,
NSC216078,
zlchem 443,
NSC 216078,
PubChem14787,
ACMC-1BXZC,
AC1L3BXW,
2-bromoethoxytetrahydropyran,
SCHEMBL57544,
KSC490Q2R,
AC1Q280C,
AC1Q280D,
2-(2-bromoethoxy)terahydropyran,
2-BROMOETHANOL THP ETHER,
2-bromoethyltetrahydropyranylether,
CTK3J0828,
ZLC0305,
2-(2-bromoethyoxy)tetrahydropyran,
2-(2'-bromoethoxy)tetrahydropyran,
2-(2-bromo-ethoxy)tetrahydropyran,
2-(2-bromoethoxy) tetrahydropyran,
2-(2-bromoethoxy)-tetrahydropyran,
2-(2-Bromoethoxyl)tetrahydropyran,
2-tetrahydropyranyloxyethyl bromide,
2-(2-bromoethyl)oxytetrahydropyran,
2-(2-bromoethyloxy)tetrahydropyran,
(2-bromoethoxy)tetrahydro-2H-pyran,
ACT03844,
ALBB-030696,
1-bromo-2-tetrahydropyranyloxyethane,
2-(2-bromo-ethoxy)-tetrahydropyran,
2-(2-bromoethoxy)-tetra-hydropyran,
2-bromo-1-tetrahydropyranyloxyethane,
2-tetrahydropyranyloxy-1-bromoethane,
2-bromoethyltetrahydro-2-pyranylether,
9311AA,
ANW-72578,
BBL102426,
MFCD01321310,
SBB070782,
STL556228,
1-bromo-2-tetrahydropyranyloxy-ethane,
2-(2-bromoethoxy)tetrahydro-2h pyran,
2-(2-bromoethoxy)tetrahydro-2H-piran,
AKOS005216100,
AKOS016843464,
2-(2-bromethoxy)tetrahydro-2-H-pyran,
2-(2-bromoethoxy)tetrahydro-2H-pyrane,
2-Tetrahydropyran-2-yloxyethyl bromide,
CB-2301,
CS-W015177,
LS40775,
NE11847,
NSC-216078,
RTC-020248,
TRA0000798,
2-(2-bromoethoxy)tetrahydro-2 h-pyran,
2-(2-Bromoethoxyl)tetrahydro-2H-pyran,
2-(2-tetrahydropyranyloxy)ethyl bromide,
2-bromoethyl 2-tetrahydro-pyranyl ether,
2-bromoethyl tetrahydropyran-2-yl ether,
2H-Pyran,2-(2-bromoethoxy)tetrahydro-,
KS-0000153I,
tetrahydro-2-(2-bromoethoxy)-2H-pyran,
tetrahydro-2-pyranyl 2-bromoethyl ether,
1-bromo-2-tetrahydropyran-2-yloxyethane,
2-(2-bromoethoxy)-tetrahydro-2H-pyrane,
1-bromo-2-(2-tetrahydropyranyloxy)ethane,
2-(tetrahydropyran-2-yl)oxyethyl bromide,
2-bromo-1-(2-tetrahydropyranyloxy)ethane,
2-bromoethyl- tetrahydropyran-2-yl ether,
AC-25469,
AK-33758,
AN-39685,
BC003934,
BC221723,
DA-16634,
DS-12519,
SC-87088,
SY038937,
2-[(2-bromoethyl)oxy]tetrahydro-2H-pyran,
2-BROMO-O-TETRAHYDROPYRANYL-ETHANOL,
1-(tetrahydropyran-2-yloxy)-2-bromoethane,
1-bromo-2-(tetrahydro-2-pyranyloxy)ethane,
1-bromo-2-(tetrahydropyran-2-yloxy)ethane,
2-[(tetrahydropyran-2-yl)oxy]ethyl bromide,
TC-020248,
1-bromo-2-(2- tetrahydropyranyloxy) ethane,
1-bromo-2-(tetrahydropyran-2-yloxy) ethane,
2-bromoethyl tetrahydro-2H-pyran-2-yl ether,
B2850,
FT-0650123,
FT-0730586,
FT-0767882,
2-(2-Bromoethoxy)tetrahydro-2H-pyran, 96%,
2-[(tetrahydropyran-2-yl)oxy] ethyl bromide,
EN300-54203,
MFCD01321310 (95%),
146B564,
I14-7932,
J-505549,
I14-19261,
I14-38289,
1-(2H-3,4,5,6-tetrahydropyran-2-yloxy)-2-bromoethane,
2-(2-Bromoethoxy)tetrahydro-2H-pyran(stabilizedwithK2CO3),
O(CCBr)C1CCCCO1,
C7H13BrO2,
C7-H13-Br-O2,
CID86621,
AR-1C6546,
ACN-046026,
A3935,
2-(2-Bromoethoxy)tetrahydro-2H-pyran (stabilized with K2CO3),
6079-89-6,
|
| Complexity | 87.7 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 208.01g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 209.083g/mol |
| Monoisotopic Mass | 208.01g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 18.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.7 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

