| CAS Number | 17692-37-4 |
| Catalog Number | AG0024ZN(AGN-PC-0JKK8D) |
| Chemical Name | 5-(3-(Dimethylamino)propyl)phenanthridin-6(5H)-one |
| IUPAC Name | 5-[3-(dimethylamino)propyl]phenanthridin-6-one |
| InChI | InChI=1S/C18H20N2O/c1-19(2)12-7-13-20-17-11-6-5-9-15(17)14-8-3-4-10-16(14)18(20)21/h3-6,8-11H,7,12-13H2,1-2H3 |
| InChI Key | TVPFRFLDGAWGAM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00945372 |
| Molecular Formula | C18H20N2O |
| Molecular Weight | 280.3642 |
| SMILES | O=C1N(CCCN(C)C)C2=CC=CC=C2C3=C1C=CC=C3 |
| UNII | S5M8L6357X |
| Synonyms | 17692-37-4,
FANTRIDONE,
5-(3-(Dimethylamino)propyl)phenanthridin-6(5H)-one,
UNII-S5M8L6357X,
5-[3-(dimethylamino)propyl]phenanthridin-6-one,
S5M8L6357X,
AK-61010,
Fantridone [INN:BAN],
Fantridon,
AC1L1FUY,
SCHEMBL1683047,
ZINC1418,
6(5H)-Phenanthridinone, 5-[3-(dimethylamino)propyl]-,
CHEMBL2110837,
MFCD00865434,
ACM17692374,
AJ-08020,
DS-16480,
CID28692,
|
| Complexity | 368 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 280.158g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 280.371g/mol |
| Monoisotopic Mass | 280.158g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 23.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H332-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P280-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number