| CAS Number | 18042-43-8 |
| Catalog Number | AG0021ZU(AGN-PC-003IKI) |
| Chemical Name | (2-Allylphenoxy)trimethylsilane |
| IUPAC Name | trimethyl-(2-prop-2-enylphenoxy)silane |
| InChI | InChI=1S/C12H18OSi/c1-5-8-11-9-6-7-10-12(11)13-14(2,3)4/h5-7,9-10H,1,8H2,2-4H3 |
| InChI Key | LJIXCUHZKDSCQX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD12407078 |
| Molecular Formula | C12H18OSi |
| Molecular Weight | 206.3562 |
| SMILES | C[Si](C)(C)OC1=CC=CC=C1CC=C |
| Synonyms | 18042-43-8,
(2-ALLYLPHENOXY)TRIMETHYLSILANE,
MFCD12407078,
Trimethyl[2-(prop-2-en-1-yl)phenoxy]silane,
TRIMETHYL(2-(PROP-2-EN-1-YL)PHENOXY)SILANE,
o-allylphenoxytrimethylsilane,
SCHEMBL8961940,
CTK0E3151,
DTXSID40567546,
AKOS030529933,
ZINC169745016,
ACM18042438,
Silane, trimethyl[2-(2-propenyl)phenoxy]-,
(2-ALLYLPHENOXY)TRIMETHYLSILANE, 98%,
Benzene, 1-(2-propen-1-yl)-2-[(trimethylsilyl)oxy]-,
trimethyl-(2-prop-2-enylphenoxy)silane,
|
| Complexity | 183 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 206.113g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 206.36g/mol |
| Monoisotopic Mass | 206.113g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 9.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number