
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 18010-40-7 |
| Catalog Number | AG0021P4(AGN-PC-0QBQMP) |
| Chemical Name | Bupivacaine (hydrochloride) |
| EC Number | 241-917-8 |
| IUPAC Name | 1-butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)piperidine-2-carboxamide;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C18H28N2O.ClH/c1-4-5-12-20-13-7-6-11-16(20)18(21)19-17-14(2)9-8-10-15(17)3;/h8-10,16H,4-7,11-13H2,1-3H3,(H,19,21);1H |
| InChI Key | SIEYLFHKZGLBNX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00078956 |
| Molecular Formula | C18H29ClN2O |
| Molecular Weight | 324.8887 |
| SMILES | CCCCN1CCCCC1C(=O)Nc2c(cccc2C)C.Cl |
| Synonyms | 1-Butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)-2-piperidinecarboxamide,
Bupivacain Janapharm,
Bupivacain RPR,
Bupivacain-RPR,
Bupivacaina Braun,
Bupivacaine,
Bupivacaine Anhydrous,
Bupivacaine Carbonate,
Bupivacaine Hydrochloride,
Bupivacaine Monohydrochloride, Monohydrate,
Buvacaina,
Carbostesin,
Dolanaest,
Marcain,
Marcaine,
Sensorcaine,
Svedocain Sin Vasoconstr,
Bupivacaine hydrochloride,
Bupivacaine HCL,
18010-40-7,
14252-80-3,
Vivacaine,
Sensorcaine,
1-butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)piperidine-2-carboxamide hydrochloride,
Marcain,
Bupivacaine (hydrochloride),
Marcaine Spinal,
(+-)-Bupivacaine hydrochloride,
Bupivacaine hydrochloride [JAN],
EINECS 241-917-8,
AH-2250,
CHEBI:31322,
1-Butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)-2-piperidinecarboxamide monohydrochloride,
2',6'-Pipecoloxylidide, 1-butyl-, hydrochloride,
2-Piperidinecarboxamide, 1-butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)-, monohydrochloride,
2',6'-Pipecoloxylidide, 1-butyl-, monohydrochloride,
LAC-43,
Win 11,318,
Bicain,
1-Butyl-N-[2,6-dimethylphenyl]-2-piperidinecarboxamide,
SMR000058218,
WIN-11318,
MNarcaine hydrochloride,
14252-80-3 (HCl),
73360-54-0 (HCl.H2O),
Bupivacaine hydrochloride kit,
LAC 43,
SR-05000001874,
1-Butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)-2-piperidinecarboxamide,
Bupivacaine hydrochloride anhydrous,
levobupivacaine hydrochloride (anhydrous),
SKY 0302,
Prestwick_894,
AH 2250,
Marcaine hydrochloride preservation free,
bupivacain hydrochloride,
2-Piperidinecarboxamide, 1-butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)-, monohydrochloride, monohydrate,
Bupivacaine hydrochloride preservation free,
AC1L21TT,
bupivacaine monohydrochloride,
Win 11318 HCl,
SCHEMBL34374,
MLS001361336,
MLS002154259,
SPECTRUM1503818,
Bupicacain hydrochlorid-1-wasser,
CHEMBL1200396,
DTXSID0030877,
CHEBI:77441,
CTK8F8361,
HY-B0405A,
KS-00000XIC,
AOB6341,
Bupivacaine hydrochloride [USAN],
Bupivacaine-hydrochloride(Marcain),
SIEYLFHKZGLBNX-UHFFFAOYSA-N,
HMS1568N12,
HMS1922I12,
Pharmakon1600-01503818,
Bupivacaine hydrochloride (Marcain),
ACT04725,
BCP22697,
BCP22708,
KS-00000M4Q,
(+-)-1-Butyl-2',6'-pipecoloxylidide monohydrochloride, monohydrate,
bupivacaine hydrochloride (anhydrous),
CCG-39367,
MFCD00078956,
NSC119660,
NSC758631,
s2454,
AKOS015889322,
Marcain;Marcaine;Sensorcaine;Vivacaine,
API0001784,
BCP9000461,
CS-2505,
FD-0235,
LS-2113,
MCULE-5414144502,
NSC-119660,
NSC-758631,
2-Piperidinecarboxamide, 1-butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)-, hydrochloride (1:1),
NCGC00095072-01,
NCGC00095072-02,
AK481431,
AN-14283,
AN-18756,
H875,
SC-24334,
SC-94629,
ST013772,
AB2000569,
AX8018312,
LS-185059,
B3925,
FT-0082605,
FT-0607564,
FT-0623287,
SW197015-3,
52B803,
K-4565,
I01-1868,
J-011502,
Q-100158,
SR-05000001874-3,
1-butyl-2-piperidylformo-2',6'-xylidide hydrochloride,
2',6'-Pipecoloxylidide, 1-butyl-, hydrochloride, (+-)-,
2-Piperidinecarboxamide,6-dimethylphenyl)-, hydrochloride,
1-butyl-2-[(2,6-dimethylphenyl)carbamoyl]piperidinium chloride,
N-(2,6-dimethylphenyl)(1-butyl(2-piperidyl))carboxamide, chloride,
rac-1-butyl-2-[(2,6-dimethylphenyl)carbamoyl]piperidinium chloride,
2-Piperidinecarboxamide, 1-butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)-,monohydrochloride,
rac-1-butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)piperidine-2-carboxamide hydrochloride,
2-Piperidinecarboxamide, 1-butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)-, monohydrochlorde, monohydrate,
1-Butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)-2-piperidinecarboxamide hydrochloride dl-1-n-Butylpiperidine-2-carboxylic acid 2,6-dimethylanilide hydrochloride,
15233-43-9,
Marcaine,
Carbostesin,
bupivacaine,
Chirocaine,
Bloqueina,
Levobupivacaine HCl,
Marcaine hydrochloride,
(+)-Bupicaine HCl,
Levobupivacaine hydrochloride,
Bupivacaine HCL anhydrous,
UNII-AKA908P8J1,
UNII-7TQO7W3VT8,
( )-bupicaine Hydrochloride,
(+)-Bupicaine hydrochloride,
Bupicaine hydrochloride (+),
C18H29ClN2O,
C18H28N2O.ClH,
AKA908P8J1,
Bupivacaine hydrochloride [USAN],
C18-H28-N2-O.Cl-H,
CID64737,
DRG-0278,
(R)-(+)-Bupivacaine Hydrochloride,
Bupivacaine hydrochloride monohydrate,
Bupivacaine hydrochloride [USAN:JAN],
ACN-034404,
18010-40-7 (HCl),
1-Butyl-2',6'-pipecoloxylidide hydrochloride (+-),
27262-48-2,
2',6'-Pipecoloxylidide, 1-butyl-, hydrochloride, (+)-,
2',6'-Pipecoloxylidide, 1-butyl-, monohydrochloride, ()-,
2',6'-Pipecoloxylidide, 1-butyl-, monohydrochloride, (.+.)-,
1-butyl-n-(2,6-dimethylphenyl)-2-piperidinecarboxamide hydrochloride,
(S)-1-Butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)piperidine-2-carboxamide hydrochloride,
2-Piperidinecarboxamida, 1-butil-N-(2,6-dimetilfenil)-,clorhidrato (1:1),
27262-46-0,
2-Piperidinecarboxamide, 1-butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)- monohydrochloride, monohydrate,
2-Piperidinecarboxamide, 1-butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)-, monohydrochloride, (.+.)-,
2-Piperidinecarboxamide, 1-butyl-N-(2,6-dimethylphenyl)-, monohydrochloride, (R)-,
2180-92-9,
73360-54-0,
|
| Complexity | 321 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 324.197g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 324.893g/mol |
| Monoisotopic Mass | 324.197g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 32.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | |
| Precuationary statements | |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

