| CAS Number | 1755-36-8 |
| Catalog Number | AG00210V(AGN-PC-00MKS5) |
| Chemical Name | Selenophene, 2,5-dibromo- |
| IUPAC Name | 2,5-dibromoselenophene |
| InChI | InChI=1S/C4H2Br2Se/c5-3-1-2-4(6)7-3/h1-2H |
| InChI Key | QAYFAXYTKFYUDZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20257909 |
| Molecular Formula | C4H2Br2Se |
| Molecular Weight | 288.8267 |
| SMILES | C1=C(Br)[Se]C(=C1)Br |
| Synonyms | 2,5-Dibromoselenophene,
1755-36-8,
Selenophene, 2,5-dibromo-,
ACMC-209eaa,
SCHEMBL1274576,
CTK0A7345,
DTXSID70540882,
ANW-22784,
MFCD20257909,
AKOS015833856,
TR-035934,
D4028,
I14-100023,
|
| Complexity | 58.7 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 289.767g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 288.839g/mol |
| Monoisotopic Mass | 287.769g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number