| CAS Number | 17498-71-4 |
| Catalog Number | AG00202R(AGN-PC-0JS8VD) |
| Chemical Name | Benzene, (2-methyl-1-methylenepropyl)- |
| IUPAC Name | 3-methylbut-1-en-2-ylbenzene |
| InChI | InChI=1S/C11H14/c1-9(2)10(3)11-7-5-4-6-8-11/h4-9H,3H2,1-2H3 |
| InChI Key | POZGETMIPGBFGQ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20384666 |
| Molecular Formula | C11H14 |
| Molecular Weight | 146.2289 |
| SMILES | CC(C(=C)C1=CC=CC=C1)C |
| Synonyms | (3-Methylbut-1-en-2-yl)benzene,
17498-71-4,
(1-Isopropylvinyl)benzene,
Benzene, (2-methyl-1-methylenepropyl)-,
3-methylbut-1-en-2-ylbenzene,
alpha-isopropylstyrene,
1-isopropylvinylbenzene,
AC1LASC5,
(1-isopropylethenyl)benzene,
(1-Isopropylvinyl)benzene #,
2-Phenyl-3-methyl-1-butene,
CTK0E3991,
DTXSID40334018,
POZGETMIPGBFGQ-UHFFFAOYSA-N,
MFCD20384666,
ZINC82762151,
AKOS013990778,
(2-methyl-1-methylene-propyl)-benzene,
CS-0037106,
CID519430,
|
| Complexity | 127 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 146.11g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 146.233g/mol |
| Monoisotopic Mass | 146.11g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number