
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 16773-42-5 |
| Catalog Number | AG001XKC(AGN-PC-0JKJTV) |
| Chemical Name | 1H-Imidazole-1-ethanol, α-(chloromethyl)-2-methyl-5-nitro- |
| EC Number | 240-826-0 |
| IUPAC Name | 1-chloro-3-(2-methyl-5-nitroimidazol-1-yl)propan-2-ol |
| InChI | InChI=1S/C7H10ClN3O3/c1-5-9-3-7(11(13)14)10(5)4-6(12)2-8/h3,6,12H,2,4H2,1H3 |
| InChI Key | IPWKIXLWTCNBKN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00057960 |
| Molecular Formula | C7H10ClN3O3 |
| Molecular Weight | 219.6256 |
| SMILES | CC1=NC=C(N1CC(O)CCl)[N+]([O-])=O |
| Synonyms | Ornidazole,
Ro 7 0207,
Ro 7-0207,
Ro 70207,
Ro-70207,
Ro7 0207,
Ro7-0207,
Ro70207,
Tiberal,
Ornidazole,
16773-42-5,
Tiberal,
Ornidazolum,
Madelen,
Ro 7-0207,
Ornidazol,
1-(3-Chloro-2-hydroxypropyl)-2-methyl-5-nitroimidazole,
1-chloro-3-(2-methyl-5-nitro-1H-imidazol-1-yl)propan-2-ol,
NSC 95075,
1-(2-Hydroxy-3-chloropropyl)-2-methyl-5-nitroimidazole,
Ornidazole [USAN:INN],
Ornidazol [INN-Spanish],
Ornidazolum [INN-Latin],
1-Chloro-3-(2-methyl-5-nitro-1H-imidazol-1-yl)-2-propanol,
Ornidazole Levo-,
CCRIS 9030,
EINECS 240-826-0,
Ro-70207,
Ro7-0207,
BRN 0614299,
C7H10ClN3O3,
MLS000028628,
alpha-(Chlormethyl)-2-methyl-5-nitro-imidazol-1-aethanol,
alpha-(Chloromethyl)-2-methyl-5-nitroimidazole-1-ethanol,
alpha-(Chloromethyl)-2-methyl-5-nitro-1H-imidazole-1-ethanol,
CHEBI:75176,
1H-Imidazole-1-ethanol, alpha-(chloromethyl)-2-methyl-5-nitro-,
NSC95075,
MFCD00057960,
.alpha.-(Chloromethyl)-2-methyl-5-nitroimidazole-1-ethanol,
AK-60553,
SMR000058726,
Imidazole-1-ethanol, .alpha.-(chloromethyl)-2-methyl-5-nitro-,
1H-Imidazole-1-ethanol, .alpha.-(chloromethyl)-2-methyl-5-nitro-,
alpha-(Chlormethyl)-2-methyl-5-nitro-imidazol-1-aethanol [German],
DSSTox_CID_25420,
DSSTox_RID_80868,
DSSTox_GSID_45420,
166734-83-4,
Q-201520,
1-[3-Chloro-2-hydroxypropyl]-2-methyl-5-nitroimidazole,
1-chloro-3-(2-methyl-5-nitro-1-imidazolyl)-2-propanol,
1-chloro-3-(2-methyl-5-nitroimidazol-1-yl)propan-2-ol,
1-chloro-3-(2-methyl-5-nitro-imidazol-1-yl)propan-2-ol,
Imidazole-1-ethanol, alpha-(chloromethyl)-2-methyl-5-nitro-,
Ornidal,
SR-01000000256,
3-chloro-1-(2-methyl-5-nitroimidazolyl)propan-2-ol,
Ornidazole,(S),
NCGC00016723-01,
Prestwick_584,
CAS-16773-42-5,
Opera_ID_1555,
Ornidazole (USAN/INN),
Prestwick0_000164,
Prestwick1_000164,
Prestwick2_000164,
Prestwick3_000164,
(.+/-.)-Ornidazole,
AC1L1EJ4,
NCIOpen2_006374,
SCHEMBL43039,
BSPBio_000027,
5-23-05-00072 (Beilstein Handbook Reference),
MLS001424188,
ARONIS23874,
SPBio_001948,
Ornidazole, analytical standard,
BPBio1_000031,
CHEMBL1449676,
DTXSID4045420,
CTK8B7883,
1-(3-chloro-2-hydroxypropyl)-2-methyl-5-nitro-imidazole,
BBC/159,
IPWKIXLWTCNBKN-UHFFFAOYSA-N,
HMS1568B09,
HMS2051D22,
HMS2093J22,
HMS2095B09,
HMS2234L22,
HMS3373M17,
HMS3393D22,
HMS3652C03,
HMS3712B09,
Pharmakon1600-01505981,
BB_SC-04838,
BCP12975,
BCP13382,
HY-B0508,
KS-00000XM2,
KS-000046IF,
ZX-AS004376,
Tox21_110582,
ANW-58859,
BBL005302,
HTS028365,
NSC-95075,
NSC759295,
s3121,
SBB006918,
STK629340,
AKOS005111039,
AKOS015894928,
Tox21_110582_1,
AB02333,
AC-2025,
AM86682,
API0003694,
CCG-101064,
CCG-213587,
CS-2710,
DB13026,
MCULE-7000574302,
NC00314,
NSC-759295,
NCGC00018275-02,
NCGC00018275-05,
AN-14384,
AS-12121,
CC-33355,
CPD000058726,
LS-78598,
SAM001246873,
SC-77073,
SBI-0206881.P001,
AB0011335,
AB1004855,
AX8146303,
BB0293349,
TR-007269,
AB00513814,
FT-0630433,
O0417,
ST24027072,
ST45053251,
SW196758-4,
D05274,
K-5196,
AB00383044_14,
AB00383044_15,
773O425,
A810899,
I06-0033,
SR-01000000256-3,
SR-01000000256-4,
BRD-A42759514-001-03-1,
BRD-A42759514-001-09-8,
Ornidazole,1(3-chloro-2-hydroxypropyl)-2-methyl-5-,
.alpha.-(Chlormethyl)-2-methyl-5-nitro-imidazol-1-aethanol,
1-chloranyl-3-(2-methyl-5-nitro-imidazol-1-yl)propan-2-ol,
1-chloro-3-(2-methyl-5-nitro-1N-imidazol-1-yl)propan-2-ol,
.alpha.-(Chloromethyl)-2-methyl-5-nitro-1H-imidazole-1-ethanol,
1-Chloro-3-(2-methyl-5-nitro-1H-imidazol-1-yl)-2-propanol #,
(alphaS)-alpha-(Chloromethyl)-2-Methyl-5-Nitro-1H-Imidazole-1-Ethanol,
alpha-(Chloromethyl)-2-methyl-5-nitro-1H-imidazole-1-ethanol (9CI),
ornidone,
ornilox,
ornisid,
ornitop,
(+-)-Ornidazole,
UNII-62XCK0G93T,
62XCK0G93T,
C7-H10-Cl-N3-O3,
Ro70207,
CID28061,
Ro 70207,
Ro7 0207,
CS-O-02008,
Ro 7 0207,
D009950,
1H-imidazol-1-etanol, Alfa (clorometil)-2-metil-5-nitro-,
alpha-(Chloromethyl)-2-methyl-5-nitro-1-imidazoleethanol,
.Alfa.-(Clorometilcetonas)-2-metilo-5-nitro-1-imidazoletanol,
Imidazol-1-etanol,. .-Alfa (clorometil)-2-metil-5-nitro-(8CI),
Imidazole-1-ethanol alpha-(chloromethyl)-2-methyl-5-nitro-(8CI),
|
| Complexity | 211 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 219.041g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 219.625g/mol |
| Monoisotopic Mass | 219.041g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 83.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.6 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

