| CAS Number | 1669-33-6 |
| Catalog Number | AG001X05(AGN-PC-0KWQ2F) |
| Chemical Name | 1-Hexanone, 1-(4-methylphenyl)- |
| IUPAC Name | 1-(4-methylphenyl)hexan-1-one |
| InChI | InChI=1S/C13H18O/c1-3-4-5-6-13(14)12-9-7-11(2)8-10-12/h7-10H,3-6H2,1-2H3 |
| InChI Key | OGRXDZGVASXMGD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD01095840 |
| Molecular Formula | C13H18O |
| Molecular Weight | 190.2814 |
| SMILES | CCCCCC(C1=CC=C(C)C=C1)=O |
| Synonyms | 1-(p-Tolyl)hexan-1-one,
1669-33-6,
1-(4-methylphenyl)hexan-1-one,
1-(4-Methylphenyl)-1-hexanone,
AC1MTFW3,
SCHEMBL8525199,
1-Hexanone, 1-(4-methylphenyl)-,
ZINC5417874,
MFCD01095840,
SBB056545,
AKOS009346648,
DS-9378,
MCULE-6799213541,
AJ-53988,
AK158599,
AX8292332,
ST24037639,
ST50973551,
CID3574919,
|
| Complexity | 166 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 190.136g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 190.286g/mol |
| Monoisotopic Mass | 190.136g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number