| CAS Number | 1651840-84-4 |
| Catalog Number | AG001VZB(AGN-PC-0WANHB) |
| Chemical Name | 8-Oxa-2-azaspiro[4.5]decane, ethanedioate (2:1) |
| IUPAC Name | 8-oxa-2-azaspiro[4.5]decane;oxalic acid |
| InChI | InChI=1S/2C8H15NO.C2H2O4/c2*1-4-9-7-8(1)2-5-10-6-3-8;3-1(4)2(5)6/h2*9H,1-7H2;(H,3,4)(H,5,6) |
| InChI Key | XZXYCQCIQSKHHF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28054406 |
| Molecular Formula | C18H32N2O6 |
| Molecular Weight | 372.4565 |
| SMILES | O=C(O)C(O)=O.C1NCCC12CCOCC2.C3NCCC34CCOCC4 |
| Synonyms | 8-Oxa-2-azaspiro[4.5]decane oxalate(2:1),
1651840-84-4,
8-oxa-2-azaspiro[4.5]decane hemioxalate,
AK164859,
KS-00000ST3,
MFCD28054406,
AKOS025147118,
DS-8824,
SB10532,
bis(8-oxa-2-azaspiro[4.5]decane) oxalate,
CS-0040971,
8-OXA-2-AZA-SPIRO[4.5]DECANE HEMIOXALATE,
8-Oxa-2-azaspiro[4.5]decane, ethanedioate (2:1),
1408075-68-2,
|
| Complexity | 190 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 372.226g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 372.462g/mol |
| Monoisotopic Mass | 372.226g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 117A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number