| CAS Number | 1616526-83-0 |
| Catalog Number | AG001VRR(AGN-PC-0WANDT) |
| Chemical Name | Imidazo[1,5-a]pyridine-7-carboxylic acid dihydrochloride |
| IUPAC Name | imidazo[1,5-a]pyridine-7-carboxylic acid;dihydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C8H6N2O2.2ClH/c11-8(12)6-1-2-10-5-9-4-7(10)3-6;;/h1-5H,(H,11,12);2*1H |
| InChI Key | UIBBRQPNQIJUJH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28099095 |
| Molecular Formula | C8H8Cl2N2O2 |
| Molecular Weight | 235.0673 |
| SMILES | Cl[H].Cl[H].OC(=O)C1=CC2=CN=CN2C=C1 |
| Synonyms | Imidazo[1,5-a]pyridine-7-carboxylic acid dihydrochloride,
1616526-83-0,
AK154009,
KS-00000SCP,
MFCD28099095,
AKOS024258371,
DS-7850,
ST2407044,
imidazo[1,5-a]pyridine-7-carboxylic acid;dihydrochloride,
Imidazo[1,5-a]pyridine-7-carboxylic acid, hydrochloride (1:2),
|
| Complexity | 196 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 233.996g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 235.064g/mol |
| Monoisotopic Mass | 233.996g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 54.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number