| CAS Number | 1638487-42-9 |
| Catalog Number | AG001UFT(AGN-PC-0WANER) |
| Chemical Name | Benzonitrile, 5-(aminomethyl)-2-fluoro-, hydrochloride (1:1) |
| IUPAC Name | 5-(aminomethyl)-2-fluorobenzonitrile;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C8H7FN2.ClH/c9-8-2-1-6(4-10)3-7(8)5-11;/h1-3H,4,10H2;1H |
| InChI Key | PHWQUARYBMWLOU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28125524 |
| Molecular Formula | C8H8ClFN2 |
| Molecular Weight | 186.6139 |
| SMILES | N#CC1=CC(CN)=CC=C1F.Cl |
| Synonyms | 5-(Aminomethyl)-2-fluorobenzonitrile hydrochloride,
1638487-42-9,
3-CYANO-4-FLUOROBENZYLAMINE HCL,
AK159115,
KS-00000SHW,
MFCD28125524,
AKOS024462827,
3-Cyano-4-fluorobenzylamine hydrochloride,
AS-46382,
ST24044208,
Benzonitrile, 5-(aminomethyl)-2-fluoro-, hydrochloride (1:1),
368426-86-2,
|
| Complexity | 172 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 186.036g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 186.614g/mol |
| Monoisotopic Mass | 186.036g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 49.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H332-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P280-P305+P351+P338-P310
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number