
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 162046-58-4 |
| Catalog Number | AG001SO3(AGN-PC-0Q85PD) |
| Chemical Name | 4-(([(tert-Butoxy)carbonyl]amino)methyl)cyclohexane-1-carboxylic acid |
| IUPAC Name | 4-[[(2-methylpropan-2-yl)oxycarbonylamino]methyl]cyclohexane-1-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C13H23NO4/c1-13(2,3)18-12(17)14-8-9-4-6-10(7-5-9)11(15)16/h9-10H,4-8H2,1-3H3,(H,14,17)(H,15,16) |
| InChI Key | AZEKNJGFCSHZID-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD01862289 |
| Molecular Formula | C13H23NO4 |
| Molecular Weight | 257.3260 |
| SMILES | O=C(C1CCC(CNC(OC(C)(C)C)=O)CC1)O |
| Synonyms | 162046-58-4,
27687-14-5,
Boc-4-Amc-OH,
BOC-TRANEXAMIC ACID,
4-(((tert-Butoxycarbonyl)amino)methyl)cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-N-Boc-Aminomethyl-cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-(tert-Butoxycarbonylaminomethyl)cyclohexanecarboxylic Acid,
4-({[(tert-butoxy)carbonyl]amino}methyl)cyclohexane-1-carboxylic acid,
trans-4-(((tert-Butoxycarbonyl)amino)methyl)cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-[(Boc-amino)methyl]cyclohexanecarboxylic Acid,
847416-70-0,
trans-4-{[(tert-butoxycarbonyl)amino]methyl}cyclohexanecarboxylic acid,
4-[[(2-methylpropan-2-yl)oxycarbonylamino]methyl]cyclohexane-1-carboxylic Acid,
Cis-(4-BOC-Aminomethyl)-cyclohexyl carboxylic acid,
trans-4-(Boc-aminomethyl)cyclohexanecarboxylic Acid,
4-(tert-Butoxycarbonylaminomethyl)cyclohexanecarboxylic Acid,
4-((tert-butoxycarbonylamino)methyl)cyclohexanecarboxylic acid,
(1r,4r)-4-(((tert-butoxycarbonyl)amino)methyl)cyclohexanecarboxylic acid,
4-(([(TERT-BUTOXY)CARBONYL]AMINO)METHYL)CYCLOHEXANE-1-CARBOXYLIC ACID,
cyclohexanecarboxylic acid, 4-[[[(1,1-dimethylethoxy)carbonyl]amino]methyl]-, trans-,
4-[[(tert-butoxycarbonyl)amino]methyl]cyclohexanecarboxylic acid,
Boc-Amc-OH,
ACMC-209gyr,
AC1LEJ6Y,
AC1Q5XRC,
trans-Boc-tranexamic acid,
4-(Boc-aminomethyl)cyclohexanecarboxylic Acid,
Oprea1_175352,
Oprea1_341039,
SCHEMBL353639,
SCHEMBL353652,
SCHEMBL5006161,
SCHEMBL9885051,
SCHEMBL9885629,
CTK0H4019,
CTK1A1470,
AZEKNJGFCSHZID-AOOOYVTPSA-N,
AZEKNJGFCSHZID-MGCOHNPYSA-N,
AZEKNJGFCSHZID-UHFFFAOYSA-N,
ZINC162522,
4-{[(tert-butoxycarbonyl)amino]methyl}cyclohexanecarboxylicacid,
ALBB-015792,
CS-M2057,
KS-000014VA,
KS-000016OI,
ANW-26257,
ANW-75226,
BBL028866,
MFCD00673773,
MFCD01862289,
SBB101886,
STK716513,
trans-4-(tert-Butoxycarbonylamino-methyl)-cyclohexanecarboxylic acid,
AKOS001064296,
AKOS005175122,
AKOS032957128,
ZINC100006587,
ZINC102212783,
ACN-051222,
BS-4733,
MCULE-6845819933,
RP29182,
RTR-006924,
AC-29648,
AJ-15918,
AS-37069,
SC-40444,
SC-89885,
SY056643,
AB0010382,
DB-012915,
TR-012369,
B3251,
B3253,
FT-0667444,
FT-0679721,
FT-0752291,
ST24042705,
MFCD00673773 (97%),
M-1530,
X-3931,
687B145,
trans-4-(Boc-aminomethyl)cyclohexanecarboxylic aci,
I14-38863,
I14-58044,
N-Boc-trans-4-(aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
Z56887262,
Boc-trans-4-(aminomethyl)-cyclohexane-1-carboxylic acid,
4-(tert-Butoxycarbonylamino-methyl)-cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-(t-butoxycarbonyl)aminomethylcyclohexylcarboxylic acid,
Trans-4-(t-butoxycarbonylamino-methyl)cyclohexanecarboxylic acid,
Trans-4-(t-butoxycarbonylaminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-(t-butoxycarbonylaminomethyl)cyclohexyl carboxylic acid,
trans-4-(t-butoxycarbonylaminomethyl)cyclohexylcarboxylic acid,
trans-4-(t-butyloxycarbonyl)aminomethylcyclohexylcarboxylic acid,
trans-4-[(tert-Butoxyformamido)methyl]cyclohexanecarboxylic acid,
4-[[(tert-butoxycarbonyl)-amino]methyl] cyclohexanecarboxylic acid,
4-[[(tert-butoxycarbonyl)-amino]methyl]-cyclohexanecarboxylic acid,
4-[[(tert-butoxycarbonyl)-amino]methyl]cyclohexanecarboxylic acid,
4-[[(tert-butoxycarbonyl)amino]methyl] cyclohexanecarboxylic acid,
4-{[(tert-butoxy)carbonylamino]methyl}cyclohexanecarboxylic acid,
cis-4-{[(tert-butoxycarbonyl)amino]methyl}cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4 (tert-Butoxycarbonylamino-methyl)-cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4- (tert-Butoxycarbonylamino-methyl)-cyclohexanecarboxylic acid,
TRANS-4-(T-BUTYLOXYCARBONYLAMINOMETHYL)-CYCLOHEXANOIC ACID,
Trans-4-(t-butyloxycarbonylaminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-(tert-butoxycarbonylamino-methyl)-cyclo-hexanecarboxylic acid,
trans-4-(tert-butoxycarbonylamino-methyl)-cyclohexane-carboxylic acid,
trans-4-(tert-butoxycarbonylamino-methyl)cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-(tert-Butoxycarbonylaminomethyl)cyclohexanecarboxylicAcid,
trans-4-(tert.-butoxycarbonylaminomethyl) cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-(tert.-butyloxycarbonylaminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-{[(t-butoxycarbonyl) amino]methyl}cyclohexanecarboxylic acid,
Trans-4-tert-butyloxycarbonylaminomethylcyclohexane carboxylic acid,
trans-4-tert-Butyloxycarbonylaminomethylcyclohexanecarboxylic Acid,
trans-N-(t-butoxycarbonyl)-4-(aminomethyl)cyclohexylcarboxylic acid,
(1beta)-4alpha-(tert-Butoxycarbonylaminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
4-[[[(1,1-Dimethylethoxy)Carbonyl]Amino]Methyl]-Cyclohexanecarboxylic Acid,
cis-4-{[(tert-butoxycarbonyl)amino]methyl}-cyclohexanecarboxylic acid,
Cyclohexanecarboxylicacid, 4-[[[(1,1-dimethylethoxy)carbonyl]amino]methyl]-,
N-(tert-butoxycarbonyl)-trans-4-(aminomethyl )-1-cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-(tert.-butyloxycarbonylaminomethyl) cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-{[(tert-butoxy)carbonylamino]methyl}cyclohexane carboxylic acid,
trans-4-{[(tert-butoxy)carbonylamino]methyl}cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-{[(tert-butoxycarbonyl)-amino]methyl}cyclohexanecarboxylic acid,
(1r,4r)-4-{[(tert-butoxycarbonyl)amino]methyl}cyclohexane-1-carboxylic acid,
4-(tert-Butoxycarbonylaminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid (cis- and trans- mixture),
4-(tert-Butoxycarbonylaminomethyl)cyclohexanecarboxylicAcid(cis-andtrans-mixture),
cis-4-[({[(2-methyl-2-propanyl)oxy]carbonyl}amino)methyl]cyclohexanecarboxylic acid,
Cyclohexanecarboxylic acid, 4-[[[(1,1-dimethylethoxy)carbonyl]amino]methyl]-,
Cyclohexanecarboxylicacid, 4-[[[(1,1-dimethylethoxy)carbonyl]amino]methyl]-, trans-,
trans-4-[({[(2-methyl-2-propanyl)oxy]carbonyl}amino)methyl]cyclohexanecarboxylic acid,
Boc-(4-aminomethyl)cyclohexane carboxylic acid;trans-4-(Boc-aminomethyl)cyclohexanecarboxylic Acid,
C13H23NO4,
AR-1G0074,
CID736918,
cis-(1,1-Dimethylethoxy)carbonyl Tranexamic Acid,
(1r,4r)-4-((tert-butoxycarbonyl)methyl)cyclohexanecarboxylic acid,
27845-03-0,
|
| Complexity | 301 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 257.163g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 257.33g/mol |
| Monoisotopic Mass | 257.163g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 75.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.9 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

