| CAS Number | 1588-44-9 |
| Catalog Number | AG001QVX(AGN-PC-0JSBFS) |
| Chemical Name | Benzene, 5-hexen-1-yl- |
| IUPAC Name | hex-5-enylbenzene |
| InChI | InChI=1S/C12H16/c1-2-3-4-6-9-12-10-7-5-8-11-12/h2,5,7-8,10-11H,1,3-4,6,9H2 |
| InChI Key | UWAVXORKDISRCD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD07775147 |
| Molecular Formula | C12H16 |
| Molecular Weight | 160.2554 |
| SMILES | C=CCCCCC1=CC=CC=C1 |
| Synonyms | 6-PHENYL-1-HEXENE,
hex-5-enylbenzene,
1588-44-9,
1-phenyl-5-hexene,
5-hexenylbenzene,
p-allylpropylbenzene,
hex-5-enyl-benzene,
Benzene, 5-hexenyl-,
AC1LARU5,
DTXSID80333909,
UWAVXORKDISRCD-UHFFFAOYSA-N,
MFCD07775147,
ZINC71792242,
AKOS006285390,
I14-42474,
CID519188,
|
| Complexity | 109 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 160.125g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 160.26g/mol |
| Monoisotopic Mass | 160.125g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number