| CAS Number | 1578156-21-4 |
| Catalog Number | AG001PQC(AGN-PC-0C0NYD) |
| Chemical Name | Benzaldehyde, 2-bromo-3,4-difluoro- |
| IUPAC Name | 2-bromo-3,4-difluorobenzaldehyde |
| InChI | InChI=1S/C7H3BrF2O/c8-6-4(3-11)1-2-5(9)7(6)10/h1-3H |
| InChI Key | LBTJGMXVLOOKBO-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28669844 |
| Molecular Formula | C7H3BrF2O |
| Molecular Weight | 220.9989 |
| SMILES | O=CC1=CC=C(F)C(F)=C1Br |
| Synonyms | 2-Bromo-3,4-difluorobenzaldehyde,
1578156-21-4,
SCHEMBL6557478,
LBTJGMXVLOOKBO-UHFFFAOYSA-N,
2-bromo-3,4-difluoro-benzaldehyde,
MFCD28669844,
AKOS027339622,
Benzaldehyde, 2-bromo-3,4-difluoro-,
ZINC143987674,
FCH5826751,
BBV-70736892,
PC501996,
N/A,
|
| Complexity | 153 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 219.934g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 221.001g/mol |
| Monoisotopic Mass | 219.934g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302
|
|
Precuationary statements
|
P261-P280-P305+P351+P338-P304+P340-P405
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number