| CAS Number | 1557921-62-6 |
| Catalog Number | AG001O77(AGN-PC-0J0YBS) |
| Chemical Name | (6-Chloropyridin-2-yl)methanamine |
| IUPAC Name | (6-chloropyridin-2-yl)methanamine;dihydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C6H7ClN2.2ClH/c7-6-3-1-2-5(4-8)9-6;;/h1-3H,4,8H2;2*1H |
| InChI Key | DQVXBCFIWAORLA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD23135891 |
| Molecular Formula | C6H9Cl3N2 |
| Molecular Weight | 215.5081 |
| SMILES | Cl.Cl.NCC1=NC(Cl)=CC=C1 |
| Synonyms | (6-Chloropyridin-2-yl)methanamine dihydrochloride,
1557921-62-6,
AK105012,
CTK8C3905,
DTXSID90743878,
9828AA,
ANW-70787,
MFCD23135891,
AKOS016007838,
DS-4437,
SC-36054,
AX8239220,
TC-159532,
(6-chloropyridin-2-yl)MethanaMinedihydrochloride,
2-Pyridinemethanamine, 6-chloro-, hydrochloride (1:2),
1-(6-Chloropyridin-2-yl)methanamine--hydrogen chloride (1/2),
C6H9Cl3N2,
(6-chloropyridin-2-yl)methanamine,
188637-75-4,
|
| Complexity | 87.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 3 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 213.983g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 215.502g/mol |
| Monoisotopic Mass | 213.983g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 38.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number