
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 1501-84-4 |
| Catalog Number | AG001MBD(AGN-PC-0Q4CIQ) |
| Chemical Name | Rimantadine, HCl |
| EC Number | 604-725-9 |
| IUPAC Name | 1-(1-adamantyl)ethanamine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C12H21N.ClH/c1-8(13)12-5-9-2-10(6-12)4-11(3-9)7-12;/h8-11H,2-7,13H2,1H3;1H |
| InChI Key | OZBDFBJXRJWNAV-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD22054603 |
| Molecular Formula | C12H22ClN |
| Molecular Weight | 215.7628 |
| SMILES | CC(N)C12CC3CC(C2)CC(C3)C1.[H]Cl |
| Synonyms | Flumadine,
Hydrochloride, Rimantadine,
Remantadine,
Riamantadine,
Rimantadine,
Rimantadine Hydrochloride,
Roflual,
Rimantadine hydrochloride,
1501-84-4,
Flumadine,
Rimantadine HCL,
Meradane,
1-(1-ADAMANTYL)ETHYLAMINE HYDROCHLORIDE,
alpha-Methyl-1-adamantanemethylamine hydrochloride,
1-(1-Aminoethyl)adamantane hydrochloride,
1-(Adamantan-1-yl)ethanamine hydrochloride,
Algirem,
Meradan,
Oclovir,
Roflual,
1-(1-adamantyl)ethanamine hydrochloride,
EXP 126,
JP 61,
Rimantadine (hydrochloride),
Remantadine hydrochloride,
MFCD00072023,
NSC 206764,
C12H22ClN,
MLS000069661,
CHEBI:8865,
Adamantane, 1-(1-aminoethyl)-, hydrochloride,
Rimantadine hydrochloride [USAN],
EXP-126,
Remantadine,
1-(ADAMANTAN-1-YL)ETHAN-1-AMINE HYDROCHLORIDE,
alpha-Methyltricyclo(3.3.1.1(sup 3,7))decane-1-methanamine hydrochloride,
DSSTox_CID_27790,
DSSTox_RID_82564,
DSSTox_GSID_47813,
1-adamantanylethylamine, chloride,
Rimantadine hydrochloride (USAN),
1-ADAMANTANEMETHYLAMINE, alpha-METHYL-, HYDROCHLORIDE,
1-(1-adamantyl)-ethylamine,
1-(1-adamantyl)ethanamine;hydrochloride,
Tricyclo(3.3.1.1(sup 3,7))-decane-1-methanamine, alpha-methyl-, hydrochloride,
SMR000436311,
CAS-1501-84-4,
AKOS016034989,
NCGC00159491-02,
Rimantadine, HCl,
Flumadine (TN),
Rimantadine hydrochloride [USAN:USP],
PubChem8738,
PubChem8760,
350818-67-6,
Flumadine hydrochloride,
rimantadine-hydrochloride,
(R)-1-(Adamantan-1-yl)ethan-1-amine hydrochloride,
(S)-1-(Adamantan-1-yl)ethan-1-amine hydrochloride,
AC1L25AW,
C12H21N.HCl,
SCHEMBL40906,
KSC491E8N,
MLS000332981,
MLS002548886,
ARONIS24292,
ACMC-209d41,
AC1Q398G,
CHEMBL535396,
CHEMBL1200355,
DTXSID1047813,
CTK3J1286,
HY-B0338A,
J05AC02,
MolPort-000-768-308,
OZBDFBJXRJWNAV-UHFFFAOYSA-N,
Pharmakon1600-01505460,
[1-(1-Adamantyl)ethyl]amine HCl,
ACT02687,
KS-00000LR1,
Tox21_111712,
ANW-21263,
CCG-41384,
CR-047,
NSC206764,
NSC759149,
SBB003389,
1-Adamantanemethylamine, hydrochloride,
AKOS005267193,
AKOS016340560,
Tox21_111712_1,
AC-8480,
AN-7966,
AT-3474,
CCG-220606,
CS-2924,
KS-5232,
MCULE-3886392620,
NC00674,
NSC-206764,
NSC-759149,
RP04977,
RTR-035768,
TRA0049787,
NCGC00159491-04,
1-adamantan-1-yl-ethylamine hydrochloride,
AK162041,
AS-12095,
CPD000436311,
LS-15020,
SAM002264596,
SC-00849,
SC-01257,
SMR000059215,
SY057460,
1-(Adamantan-1-yl)ethylamine hydrochloride,
AB0011256,
TR-035768,
FT-0603562,
R0070,
ST24037519,
ST50508423,
EN300-08051,
MFCD00072023 (97%),
VU0244476-5,
1-(1-Adamantyl)ethylamine hydrochloride, 99%,
C08094,
M-2014,
alpha-methyl-1-adamantane-methanamine hydrochloride,
SR-01000631468,
.alpha.-Methyl-1-adamantanemethylamine hydrochloride,
I14-0456,
J-006455,
Q-201673,
SR-01000631468-1,
SR-01000631468-4,
1-((3r,5r,7r)-adamantan-1-yl)ethanamine hydrochloride,
1-(Tricyclo[3.3.1.13,7]dec-1-yl)ethanamine hydrochloride,
alpha-methyl-tricyclo[3.3.1.13,7]decane-1-methanamine hydrochloride (1:1),
Tricyclo(3.3.1.13,7)decane-1-methanamine, alpha-methyl-, hydrochloride,
Rimantadine hydrochloride, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Tricyclo(3.3.1.13,7)decane-1-methanamine, alpha-methyl-, hydrochloride (9CI),
Tricyclo[3.3.1.13,7]decane-1-methanamine, alpha-methyl-, hydrochloride (1:1),
rimantadine,
hydrochloride,
Rimantadine isomer 1,
UNII-JEI07OOS8Y,
JEI07OOS8Y,
D0P2NN,
1-(1-Adamantyl)ethanamine,
C12H21N.ClH,
C12-H21-N.Cl-H,
CID15165,
1-(1-adamantyl)ethylaminehydrochloride,
ACN-037066,
CS-O-30756,
[1-(1-adamantyl)ethyl]amine hydrochloride,
C(C)(N)C12CC3CC(C1)CC(C2)C3,
13392-28-4,
D00901,
1-(1-Adamantyl)ethylamine hydrochloride, 99% 5g,
Tricyclo[3.3.1.13, .alpha.-methyl-, hydrochloride,
1-(1-Adamantyl)ethylamine hydrochloride, 99% - 1G 1g,
1-Adamantanemethylamine, .alpha.-methyl-, hydrochloride,
Tricyclo[3.3.1.13,7]decane-1-methanamine, .alpha.-methyl-, hydrochloride,
1005341-52-5,
1005341-54-7,
|
| Complexity | 180 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 215.144g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 215.765g/mol |
| Monoisotopic Mass | 215.144g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

