
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 149104-88-1 |
| Catalog Number | AG001LE2(AGN-PC-0KK6IY) |
| Chemical Name | Boronic acid, B-[4-(methylsulfonyl)phenyl]- |
| IUPAC Name | (4-methylsulfonylphenyl)boronic acid |
| InChI | InChI=1S/C7H9BO4S/c1-13(11,12)7-4-2-6(3-5-7)8(9)10/h2-5,9-10H,1H3 |
| InChI Key | VDUKDQTYMWUSAC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD01630820 |
| Molecular Formula | C7H9BO4S |
| Molecular Weight | 200.0200 |
| SMILES | C1=C([S](=O)(=O)C)C=CC(=C1)B(O)O |
| Synonyms | 149104-88-1,
4-(Methylsulfonyl)phenylboronic acid,
4-(Methanesulfonyl)phenylboronic acid,
4-Methylsulfonylphenylboronic acid,
(4-(methylsulfonyl)phenyl)boronic acid,
4-(Methanesulfonyl)benzeneboronic Acid,
4-Methanesulfonylphenylboronic acid,
MFCD01630820,
(4-methylsulfonylphenyl)boronic Acid,
(4-methanesulfonylphenyl)boronic acid,
4-(METHYLSULPHONYL)PHENYLBORONIC ACID,
4-methylsulfonyl phenylboronic acid,
AK-37832,
Boronic acid, [4-(methylsulfonyl)phenyl]-,
4-(METHYLSULPHONYL)BENZENEBORONIC ACID,
[4-(methylsulfonyl)phenyl]boronic acid,
4-(Methanesulfonyl)phenylboronic acid, 98+%,
4-(Methylsulfonyl)phenylboronicacid,
PubChem7989,
Akos brn-0147,
ACMC-1BZDJ,
AC1MC0YU,
AC1Q4GHK,
SCHEMBL8675,
AMTB440,
KSC174C5D,
4-Boronophenyl methyl sulphone,
CHEMBL4084348,
CTK0H4151,
4-methylfulfonylphenylboronic acid,
DTXSID40370254,
VDUKDQTYMWUSAC-UHFFFAOYSA-N,
BM255,
WT839,
ZXBA000219,
(4-Methanesulfonylphenyl)Boranediol,
4-methylsulfonyl-phenylboronic acid,
4-methylsulfonylphenyl boronic acid,
4-methanesulfonyl phenylboronic acid,
4-methanesulfonyl-phenylboronic acid,
4-methanesulfonylbenzeneboronic acid,
4-methanesulfonylphenyl boronic acid,
4-methanesulfonylphenyl-boronic acid,
ACT11278,
BCP07510,
CS-D0920,
KS-000004YD,
ZX-AT006272,
4-(methansulfonyl)phenylboronic acid,
4-methylsulfonyl phenyl boronic acid,
4-methanesulfonyl-phenyl boronic acid,
4-methanesulfonylbenzene boronic acid,
ANW-21180,
CM-963,
OR3734,
SBB016901,
(4-methylsulfonyl-phenyl)boronic acid,
4-(methylsulfonyl)-phenylboronic acid,
4-(methylsulfonyl)phenyl boronic acid,
4-(methylsulfonyl)phenyl-boronic acid,
(4-methane-sulfonylphenyl)boronic acid,
(4-methanesulfonyl-phenyl)boronic acid,
4-(methanesulfonyl)-phenylboronic acid,
4-(methanesulfonyl)phenyl boronic acid,
4-(methylsulphonyl)-phenylboronic acid,
AKOS004116034,
ZINC169743263,
4-(methylsulfonyl)-phenyl boronic acid,
4-methanesulphonyl benzene boronic acid,
AB09317,
AS-2524,
FCH1321948,
LS10899,
RP09133,
RTC-069210,
TRA0041827,
VB10652,
4-(methanesulfonyl)-benzeneboronic acid,
4-(methanesulfonyl)-phenyl boronic acid,
4-(methanesulfonyl)benzene boronic acid,
4-(methylsulphonyl)-benzeneboronic acid,
4-METHYLSUFINYLPHENYLBORONIC ACID,
[4-(methyl sulfonyl)phenyl]boronic acid,
[4-(methylsulfonyl)phenyl]-boronic acid,
4-METHANSULFONYLPHENYLBORONIC ACID,
NCGC00249481-01,
AC-24825,
BC001013,
BR-37832,
CC-16855,
SC-01235,
SY018061,
(4-methane sulphonyl phenyl) boronic Acid,
AB0010431,
AB1004691,
AX8005036,
ST2411020,
TC-069210,
4-(METHANESULFINYL)PHENYLBORONIC ACID,
4CH-003064,
AM20050271,
FT-0084892,
FT-0616798,
M1972,
MFCD01630820 (98%),
4-(METHANESULPHONYL)BENZENEBORONIC ACID,
B-3067,
104M881,
4-(Methanesulfonyl)phenylboronic acid, >=95.0%,
C-09416,
149104-88-1 4-(methylsulfonyl)phenylboronic acid,
I01-1707,
J-515827,
BORONIC ACID, B-[4-(METHYLSULFONYL)PHENYL]-,
4-(Methylsulfonyl)phenylboronic acid; 4-(Methanesulfonyl)benzeneboronic acid; 4-(Methylsulfonyl)benzeneboronic acid,
C7H9BO4S,
4-Boronophenyl methyl sulfoxide,
4-Methanesulphinylphenylboronic acid,
4-(Methylsulfinylphenyl)boronic acid,
4-(Methanesulfinyl)benzeneboronic acid,
4-(Methylsulphinyl)benzeneboronic acid,
ACN-001399,
CID2734364,
4-(METHYLSULFINYL)BENZENEBORONIC ACID,
4-(METHYLSULPHINYL)PHENYLBORONIC ACID,
A3270,
4-(METHANESULPHINYL)BENZENEBORONIC ACID,
4-(Methylsulfonyl)benzeneboronic acid, 98% 250mg,
4-[(METHYLSULFONYL)METHYL]PHENYLBORONIC ACID,
4-(Methylsulfonyl)phenylboronic acid, 98% - 1G 1g,
150436-84-3,
153435-63-3,
166386-48-7,
|
| Complexity | 248 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 200.031g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 200.015g/mol |
| Monoisotopic Mass | 200.031g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 83A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

