| CAS Number | 14846-47-0 |
| Catalog Number | AG001KXY(AGN-PC-09S1Z2) |
| Chemical Name | 1-Octanamine, hydrobromide (1:1) |
| IUPAC Name | octan-1-amine;hydrobromide |
| InChI | InChI=1S/C8H19N.BrH/c1-2-3-4-5-6-7-8-9;/h2-9H2,1H3;1H |
| InChI Key | GIDDQKKGAYONOU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00044802 |
| Molecular Formula | C8H20BrN |
| Molecular Weight | 210.1551 |
| SMILES | NCCCCCCCC.[H]Br |
| Synonyms | N-OCTYLAMINE HYDROBROMIDE,
14846-47-0,
n-octylammonium bromide,
1-Octanamine, hydrobromide,
octan-1-amine hydrobromide,
CTK0E8898,
DTXSID60698129,
MFCD00044802,
Octan-1-amine--hydrogen bromide (1/1),
DB-042937,
FT-0637147,
O0442,
Octylamine Hydrobromide,
|
| Complexity | 43.8 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 209.078g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 210.159g/mol |
| Monoisotopic Mass | 209.078g/mol |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number