| CAS Number | 1481631-51-9 |
| Catalog Number | AG001FHB(AGN-PC-0WR442) |
| Chemical Name | 1H-Indole-1-carboxylic acid, 4-formyl-5-methoxy-7-methyl-, 1,1-dimethylethyl ester |
| IUPAC Name | tert-butyl 4-formyl-5-methoxy-7-methylindole-1-carboxylate |
| InChI | InChI=1S/C16H19NO4/c1-10-8-13(20-5)12(9-18)11-6-7-17(14(10)11)15(19)21-16(2,3)4/h6-9H,1-5H3 |
| InChI Key | GCQVVLKDJOMDOY-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD30609524 |
| Molecular Formula | C16H19NO4 |
| Molecular Weight | 289.3264 |
| SMILES | C(=O)C1=C2C=CN(C2=C(C=C1OC)C)C(=O)OC(C)(C)C |
| Synonyms | 1481631-51-9,
tert-Butyl 4-formyl-5-methoxy-7-methyl-1H-indole-1-carboxylate,
SCHEMBL15366130,
GCQVVLKDJOMDOY-UHFFFAOYSA-N,
AKOS030633037,
ZINC145369034,
CS-W020158,
KS-00000U76,
AK671027,
AS-48632,
tert-butyl 4-formyl-5-methoxy-7-methylindole-1-carboxylate,
1H-Indole-1-carboxylic acid, 4-formyl-5-methoxy-7-methyl-, 1,1-dimethylethyl ester,
ACN-040446,
5-methoxy-7-methyl-t-Boc-1H-indole-4-carbaldehyde,
|
| Complexity | 404 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 289.131g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 21 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 289.331g/mol |
| Monoisotopic Mass | 289.131g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 57.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number