| CAS Number | 146952-73-0 |
| Catalog Number | AG001EGE(AGN-PC-0NF04X) |
| Chemical Name | Benzenemethanol, 4-[[[(1,1-dimethylethyl)diphenylsilyl]oxy]methyl]- |
| IUPAC Name | [4-[[tert-butyl(diphenyl)silyl]oxymethyl]phenyl]methanol |
| InChI | InChI=1S/C24H28O2Si/c1-24(2,3)27(22-10-6-4-7-11-22,23-12-8-5-9-13-23)26-19-21-16-14-20(18-25)15-17-21/h4-17,25H,18-19H2,1-3H3 |
| InChI Key | AUBBTJZRJRFGME-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD21362363 |
| Molecular Formula | C24H28O2Si |
| Molecular Weight | 376.5634 |
| SMILES | OCC1=CC=C(CO[Si](C2=CC=CC=C2)(C(C)(C)C)C3=CC=CC=C3)C=C1 |
| Synonyms | 146952-73-0,
(4-(((tert-Butyldiphenylsilyl)oxy)methyl)phenyl)methanol,
Benzenemethanol, 4-[[[(1,1-dimethylethyl)diphenylsilyl]oxy]methyl]-,
ACMC-20n50m,
SCHEMBL2745018,
CTK0B2279,
DTXSID50453229,
KS-00001AS5,
MFCD21362363,
AKOS027255554,
ZINC195982993,
AM804736,
CS-0036905,
4-(tert-Butyldiphenylsiloxymethyl)benzyl alcohol,
[4-[[tert-butyl(diphenyl)silyl]oxymethyl]phenyl]methanol,
4-ETHYLBENZYL ALCOHOL,
CID11047063,
[4-[(diphenyl-tert-butyl-silyl)oxymethyl]phenyl]methanol,
|
| Complexity | 406 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 376.186g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 376.571g/mol |
| Monoisotopic Mass | 376.186g/mol |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Topological Polar Surface Area | 29.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number