| CAS Number | 1402238-32-7 |
| Catalog Number | AG001C65(AGN-PC-09PZ3L) |
| Chemical Name | Boronic acid, B-[4-(2-fluorophenoxy)phenyl]- |
| IUPAC Name | [4-(2-fluorophenoxy)phenyl]boronic acid |
| InChI | InChI=1S/C12H10BFO3/c14-11-3-1-2-4-12(11)17-10-7-5-9(6-8-10)13(15)16/h1-8,15-16H |
| InChI Key | IQNYGJLCROJQSI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18311840 |
| Molecular Formula | C12H10BFO3 |
| Molecular Weight | 232.0154 |
| SMILES | OB(C1=CC=C(OC2=CC=CC=C2F)C=C1)O |
| Synonyms | 4-(2-FLUOROPHENOXY)PHENYLBORONIC ACID,
1402238-32-7,
[4-(2-fluorophenoxy)phenyl]boronic acid,
SCHEMBL2561396,
IQNYGJLCROJQSI-UHFFFAOYSA-N,
MFCD18311840,
AKOS025293808,
ZINC169934781,
[4-(2-fluorophenoxyl)phenyl]boronic acid,
PC412469,
SY025131,
V3043,
MFCD18311840 (95%),
B-9825,
Boronic acid, B-[4-(2-fluorophenoxy)phenyl]-,
C12H10BFO3,
(4-(2-fluorophenoxy)phenyl)boronic acid,
|
| Complexity | 232 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 232.071g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 17 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 232.017g/mol |
| Monoisotopic Mass | 232.071g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 49.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number