| CAS Number | 1400764-40-0 |
| Catalog Number | AG001BZV(AGN-PC-0WAGP1) |
| Chemical Name | 4-(Aminomethyl)Piperidin-2-One Hydrochloride |
| IUPAC Name | 4-(aminomethyl)piperidin-2-one;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C6H12N2O.ClH/c7-4-5-1-2-8-6(9)3-5;/h5H,1-4,7H2,(H,8,9);1H |
| InChI Key | XHSJQWNKJPCKEN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD20809862 |
| Molecular Formula | C6H13ClN2O |
| Molecular Weight | 164.6332 |
| SMILES | O=C1NCCC(CN)C1.[H]Cl |
| Synonyms | 4-(Aminomethyl)piperidin-2-one hydrochloride,
1400764-40-0,
4-Aminomethyl-2-piperidone hydrochloride,
4-Aminomethyl-2-piperidone HCl,
KS-000002YM,
MFCD20809862,
AKOS022185804,
SB10140,
AK143246,
AS-33451,
AX8282662,
ST1040245,
TC-157399,
CS-0037079,
Q-3016,
2-Piperidinone, 4-(aminomethyl)-, hydrochloride (1:1),
4-(Aminomethyl)pyridin-2(1H)-one hydrochloride,
943751-21-1,
1234615-77-0,
|
| Complexity | 114 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 164.072g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 164.633g/mol |
| Monoisotopic Mass | 164.072g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 55.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number