
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 140-66-9 |
| Catalog Number | AG001BXF(AGN-PC-07Y4TD) |
| Chemical Name | Phenol, 4-(1,1,3,3-tetramethylbutyl)- |
| EC Number | 205-426-2 |
| IUPAC Name | 4-(2,4,4-trimethylpentan-2-yl)phenol |
| InChI | InChI=1S/C14H22O/c1-13(2,3)10-14(4,5)11-6-8-12(15)9-7-11/h6-9,15H,10H2,1-5H3 |
| InChI Key | ISAVYTVYFVQUDY-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00002368 |
| Molecular Formula | C14H22O |
| Molecular Weight | 206.3239 |
| SMILES | CC(C)(C)CC(C)(C)C1=CC=C(O)C=C1 |
| UNII | IOY9FVU3J3 |
| Synonyms | 4-tert-octylphenol,
4-tertiary-octylphenol,
p-(1,1,3,3-tetramethylbutyl)-phenol,
p-tert-octylphenol,
4-tert-Octylphenol,
140-66-9,
p-tert-Octylphenol,
4-(2,4,4-trimethylpentan-2-yl)phenol,
4-(1,1,3,3-TETRAMETHYLBUTYL)PHENOL,
4-t-Octylphenol,
p-Terc.oktylfenol,
para-tert-Octylphenol,
Phenol, 4-(1,1,3,3-tetramethylbutyl)-,
p-(1,1,3,3-Tetramethylbutyl)phenol,
Phenol, p-(tert-octyl)-,
p-Octylphenol (VAN),
P-T-Octylphenol,
Phenol, p-(1,1,3,3-tetramethylbutyl)-,
UNII-IOY9FVU3J3,
p-terc.Oktylfenol [Czech],
HSDB 5411,
NSC 5427,
tert-Octylphenol, flaked,
EINECS 205-426-2,
IOY9FVU3J3,
BRN 0513992,
4-(TERT-OCTYL)PHENOL,
AI3-10011,
p-(1',1',3',3'-Tetramethylbutyl)fenol,
CHEMBL259327,
CHEBI:34445,
ISAVYTVYFVQUDY-UHFFFAOYSA-N,
MFCD00002368,
4-(1,1,3,3-tetramethylbutyl)-phenol,
NCGC00164127-02,
NCGC00164127-03,
4-(1,1,3,3-TetraMethyl-Butyl)Phenol,
p-(1',1',3',3'-Tetramethylbutyl)phenol,
DSSTox_CID_2360,
DSSTox_RID_76556,
DSSTox_GSID_22360,
p-(1,3,3-Tetramethylbutyl)phenol,
4-(1,3,3-Tetramethylbutyl)phenol,
p-(1',3',3'-Tetramethylbutyl)phenol,
CAS-140-66-9,
WLN: QR DX1 & 1 & 1X1 & 1 & 1,
Octylphenol pt,
CCRIS 8947,
4mga,
27L,
p-tert.-octylphenol,
4-tert-octyl-phenol,
4-tert.-octylphenol,
p-(tert-octyl)phenol,
p-(1,1,3,3-tetramethylbutyl)-phenol,
p-(tert-octyl)-pheno,
p-(Tert-octyl)-Phenol,
para-tert.-octyl phenol,
p-Terc.oktylfenol(Czech),
ACMC-1C0TS,
EC 205-426-2,
AC1L1RR4,
AC1Q1MH6,
4-tert-Octylphenol, 97%,
SCHEMBL10141,
4-06-00-03484 (Beilstein Handbook Reference),
KSC491S6L,
BIDD:ER0044,
Jsp002415,
DTXSID9022360,
CTK3J1965,
NSC5427,
NSC7248,
KS-00000Z9J,
NSC-5427,
NSC-7248,
ZINC1686938,
Tox21_112084,
Tox21_400011,
2025AB,
ANW-20579,
BBL027379,
BDBM50423506,
SBB008090,
STK594853,
AKOS005516422,
p-(1,1,3,3-tetramethylbutyl)-pheno,
Tox21_112084_1,
4-(1,1,3,3-tetramethylbutyl)-pheno,
FR-0872,
MCULE-1575585247,
NE10184,
RL01724,
RTR-005279,
4-tert-Octylphenol, analytical standard,
phenol,-(1,1,3,3-tetramethylbutyl)-,
NCGC00164127-01,
NCGC00164127-04,
NCGC00164127-05,
NCGC00164127-06,
NCGC00164127-07,
NCGC00181157-01,
4-(1,1,3,3-tetramethyl-butyl)-phenol,
AJ-29864,
AN-23179,
CJ-06382,
CJ-27869,
DB-063344,
LS-105148,
TR-005279,
FT-0616437,
p-(1',1',3', 3'-Tetramethylbutyl)phenol,
ST24042806,
ST50828074,
C14205,
SR-01000944308,
J-523827,
SR-01000944308-2,
W-108198,
BRD-K64273664-001-01-6,
I01-10180,
4-(1,1,3,3-Tetramethylbutyl)phenol (ACD/Name 4.0),
4-tert-Octylphenol, certified reference material, TraceCERT(R),
4-tert-Octylphenol solution, 1 mug/mL in acetone, analytical standard,
4-tert-Octylphenol solution, 10 mug/mL in acetone, analytical standard,
4-tert-Octylphenol solution, 1000 mug/mL in acetone, analytical standard,
InChI=1/C14H22O/c1-13(2,3)10-14(4,5)11-6-8-12(15)9-7-11/h6-9,15H,10H2,1-5H,
p-(1 inverted exclamation mark ,1 inverted exclamation mark ,3 inverted exclamation mark ,3 inverted exclamation mark -tetramethylbutyl)fenol,
p-Octylphenol,
Octylphenol,
Tyloxapol,
4-tertiary-octylphenol,
OXTOXYNOL-10,
C8H11NO,
CID8814,
Phenol,1,3,3-tetramethylbutyl)-,
C14-H22-O,
1,1,3,3-Tetramethyl-4-butylphenol,
1 ,1 ,3,3-Tetramethyl-4-butylphenol,
4-(1,1,3,3-tetramethylbutyl) phenol,
4-tert-Octylphenol, 97% - 1KG 1kg,
4-Tert-Octylphenol for synthesis 500gm,
Fenol, 4-(1,1,3,3-tetrametilbutil)-,
T0144,
C105260,
27193-28-8,
alpha-(P-(1,1,3,3-Tetramethylbutyl)phenyl)-omega-hydroxypoly(oxyethylene),
ALPHA-{P-(1,1,3,3-TETRAMETHYLBUTYL)PHENYL}-OMEGA-HYDROXYPOLY(OXYETHYLENE),
25301-02-4,
OXN,
|
| Complexity | 192 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 206.167g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 206.329g/mol |
| Monoisotopic Mass | 206.167g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 20.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H318-H410 |
| Precuationary statements | P273-P280-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

