| CAS Number | 1223434-16-9 |
| Catalog Number | AG00174A(AGN-PC-0CF96B) |
| Chemical Name | Benzoic acid, 4-bromo-2-cyano- |
| IUPAC Name | 4-bromo-2-cyanobenzoic acid |
| InChI | InChI=1S/C8H4BrNO2/c9-6-1-2-7(8(11)12)5(3-6)4-10/h1-3H,(H,11,12) |
| InChI Key | NZMVUDLKRUPTEC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18390738 |
| Molecular Formula | C8H4BrNO2 |
| Molecular Weight | 226.0269 |
| SMILES | O=C(O)C1=CC=C(Br)C=C1C#N |
| Synonyms | 4-Bromo-2-cyanobenzoic acid,
1223434-16-9,
SCHEMBL257347,
4-bromo-2-cyano-benzoic acid,
Benzoic acid, 4-bromo-2-cyano-,
NZMVUDLKRUPTEC-UHFFFAOYSA-N,
MFCD18390738,
ZINC96304660,
AKOS024225069,
FCH1369394,
AS-46312,
BBV-40245501,
AJ-138358,
AX8288026,
Y1248,
EN300-129299,
Z2235386834,
C8H4BrNO2,
|
| Complexity | 233 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 224.943g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 226.029g/mol |
| Monoisotopic Mass | 224.943g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 61.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number