| CAS Number | 1363166-39-5 |
| Catalog Number | AG0011MG(AGN-PC-0JEK2K) |
| Chemical Name | 2-(2,3-Dihydrobenzofuran-5-yl)-n-(5-methylisoxazol-3-yl)acetamide |
| IUPAC Name | 2-(2,3-dihydro-1-benzofuran-5-yl)-N-(5-methyl-1,2-oxazol-3-yl)acetamide |
| InChI | InChI=1S/C14H14N2O3/c1-9-6-13(16-19-9)15-14(17)8-10-2-3-12-11(7-10)4-5-18-12/h2-3,6-7H,4-5,8H2,1H3,(H,15,16,17) |
| InChI Key | IFSQXHLLYNOUHA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD21364422 |
| Molecular Formula | C14H14N2O3 |
| Molecular Weight | 258.2726 |
| SMILES | CC1=CC(NC(=O)CC2=CC=C3OCCC3=C2)=NO1 |
| Synonyms | 2-(2,3-Dihydrobenzofuran-5-yl)-N-(5-methylisoxazol-3-yl)acetamide,
1363166-39-5,
CTK8E1676,
KS-00000B7J,
5169AJ,
MFCD21364422,
ZINC54678514,
AKOS025404331,
TRA0055529,
AS-32287,
SY018193,
AB0063554,
TC-306758,
Z-4431,
MFCD21364422 (95+%),
2-(2,3-dihydro-1-benzofuran-5-yl)-N-(5-methyl-1,2-oxazol-3-yl)acetamide,
C14H14N2O3,
1016234-89-1,
|
| Complexity | 337 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 258.1g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 258.277g/mol |
| Monoisotopic Mass | 258.1g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 64.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H320-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P280-P301+P312-P302+P352-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number