
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 1317-80-2 |
| Catalog Number | AG000ZLI(AGN-PC-0PJK9N) |
| Chemical Name | Titanium oxide |
| IUPAC Name | dioxotitanium |
| InChI | InChI=1S/2O.Ti |
| InChI Key | GWEVSGVZZGPLCZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD02093416 |
| Molecular Formula | O2Ti |
| Molecular Weight | 79.8658 |
| NSC Number | 15204 |
| SMILES | [Ti](=O)=O |
| Synonyms | anatase,
anatase titanium dioxide,
brookite,
nano-anatase,
nano-TiO2,
rutile,
Titania,
titanium dioxide,
titanium oxide,
titanium white,
TITANIUM DIOXIDE,
Rutile,
Titania,
Titanium(IV) oxide,
13463-67-7,
Anatase,
dioxotitanium,
Brookite,
Titanium White,
Flamenco,
Hombitan,
Titafrance,
Titandioxid,
Titanium oxide (TiO2),
Tiofine,
Tioxide,
Tipaque,
Titanox,
Anatase (TiO2),
Rayox,
Bayertitan A,
Titanic anhydride,
Rutiox CR,
Tioxide RHD,
Tioxide RSM,
Titanox RANC,
Zopaque LDC,
A-Fil Cream,
Calcotone White T,
Tioxide A-DM,
Tioxide AD-M,
Tioxide R-CR,
Tioxide R-SM,
Tioxide R.XL,
Bayertitan R-U-F,
Levanox White RKB,
A-Fil,
Runa rh20,
Unitane or-150,
Unitane or-340,
Unitane or-342,
Unitane or-350,
Unitane or-540,
Unitane or-640,
1317-70-0,
Octahedrite,
Austiox R-CR 3,
Cab-O-Ti,
Rutile (TiO2),
Sagenite,
Tichlor,
Unitane,
Zopaque,
Hombitan R 101D,
Hombitan R 610K,
Kronos,
Tronox,
Unitane o-110,
Unitane o-220,
Horse head a-410,
Horse head a-420,
Horse head r-710,
Kronos RN 40P,
Kronos RN 56,
Tipaque R 820,
Titanic oxide,
Titanox 2010,
Unitane OR 450,
Unitane OR 650,
Bayertitan T,
Kronos CL 220,
Kronos titanium dioxide,
1317-80-2,
Tiona td,
Titan White,
Kronos 2073,
Anatase titanium dioxide,
Runa ARH 20,
Tin dioxide dust,
Titanium peroxide,
Uniwhite AO,
Uniwhite KO,
Trioxide(s),
Pigment white 6,
Unitane OR,
1700 White,
P 25 (oxide),
Ti-Pure,
Bayertitan AN 3,
C.I. Pigment White 6,
Runa ARH 200,
Ti-Pure R 900,
Ti-Pure R 901,
Austiox R-CR,
Tioxide A-HR,
Tioxide R XL,
Titanium peroxide (TiO2),
Tiona t.d.,
Bayertitan R-U 2,
Bayertitan R-FK-D,
Atlas white titanium dioxide,
Aerosil P 25,
Aerosil P 27,
Titandioxid (sweden),
Aerolyst 7710,
Bayertitan R-FD 1,
Bayertitan R-KB 2,
Bayertitan R-KB 3,
Bayertitan R-KB 4,
Bayertitan R-KB 5,
Bayertitan R-KB 6,
CI Pigment white 6,
Uniwhite OR 450,
Uniwhite OR 650,
C-Weiss 7,
Tinoc M 6,
Octahedrite (mineral),
Aerosil P 25S6,
Aerosil T 805,
AK 15 (pigment),
Cosmetic White C47-5175,
Cosmetic White C47-9623,
Titandioxid [Swedish],
Bayer R-FD 1,
Blend White 9202,
63B1 White,
Bayertitan,
Bayertitan R-FK 21,
Titanium oxide (VAN),
A 200 (pigment),
A 330 (pigment),
Amperit 780.0,
B 101 (pigment),
Baytitan,
Kronos 1002,
R 830 (mineral),
RO 2,
Unitane 0-110,
Unitane 0-220,
C-Weiss 7 [German],
MC 50 (oxide),
C 97 (oxide),
CG-T,
NT 100 (oxide),
Bayertitan R-V-SE 20,
S 150 (oxide),
Bistrater L-NSC 200C,
NCI-C04240,
Titanium(IV) oxide, rutile,
KH 360,
Titanium(IV) oxide, anatase,
CCRIS 590,
A-FN 3,
HSDB 869,
NCI-C0424O,
CI 77891,
TiO2,
AUF 0015S,
Rutile titanium dioxide,
AMT 100,
AMT 600,
JR 600A,
Cosmetic Hydrophobic TiO2 9428,
234DA,
500HD,
Cosmetic Micro Blend TiO2 9228,
C.I. 77891,
E 171,
R 680,
Titanium dioxide [USP],
EINECS 215-280-1,
EINECS 215-282-2,
EINECS 236-675-5,
CL 310,
NSC 15204,
Orgasol 1002D White 10 Extra Cos,
1385RN 59,
AI3-01334,
BR 29-7-2,
MFCD00011269,
P 25,
Titanium dioxide (USP),
98084-96-9,
MFCD00210650,
Titanium(IV) oxide, catalyst support,
15 wt% Titanium Oxide in Water Nano,
Titanium(IV) oxide, Aeroxide(R) P25,
Titanium(IV) oxide, 98+%, anatase powder,
Titanium(IV) oxide, 98.0-100.5% TiO2,
O2Ti,
austiox,
bayeritian,
Hombikat,
bayeri tian,
hombita n,
CCRIS 9317,
CCRIS 9325,
Titanii dioxidum,
Titanium(IV) oxide, 99.999%, (trace metal basis), predominantly rutile,
tiona t.d,
dioxyde de titane,
bis(oxido)titanium,
dioxido de titanio,
titanium peroxide,
component of A-Fil,
TITANIUM DIOXIDE ENAMEL GRADE,
unitane or 572,
Titanium(IV)Dioxide,
Aeroxide® P25,
Titanic acid anhydride,
Titanium (IV) oxide,
oxido de titanio(IV),
Titanium dioxide P25,
ru na arh 200,
ti-pure r 101,
ti-pure r 915,
Titanium oxide, TiO2,
Titanium Dioxide Rutile,
ti-pure r 90 0,
Titanium( cento) oxide,
Titania paste, reflector,
Titanium oxide (JP17),
Titanium dioxide (TiO2),
Titania paste, transparent,
WLN: TI O,
EC 215-282-2,
EC 236-675-5,
AC1L1AA6,
[TiO2],
Titania paste, active opaque,
Titanium(IV) oxide nanopowder,
Titanium (IV) Oxide Anhydrous,
Titanium(IV) oxide, 98.0%,
DTXSID3021352,
CHEBI:32234,
CTK5H9706,
AMPERIT? 782.001,
s212,
KH360,
TITANIUM DIOXIDE (ANATASE),
NSC15204,
Titanium(IV) oxide, Puratronic(R),
Titanium(IV) oxide, sintered lumps,
LS-785,
NSC-15204,
AKOS015913799,
DB09536,
Titanium Dioxide-Rutile type BLR-699,
Titanium(IV) oxide, high surface area,
Titanium Dioxide Anatase type BLA-200,
NCGC00187590-01,
AN-49054,
LS-19300,
LS-144047,
LS-194104,
Titanium dioxide, extremely fine-crystalline,
Titanium dioxide, NIST(R) SRM(R) 154c,
Titanium(IV) oxide, rutile, single crystal,
FT-0645791,
Titanium oxide (anatase) Powder, 99% Nano,
D01931,
T-3875,
Titanium Oxide (anatase) Powder, 99 % Nano,
Titanium(IV) oxide, ReagentPlus(R), >=99%,
Titanium(IV) oxide, mixture of rutile and anatase,
Titanium(IV) oxide, SAJ first grade, >=98.0%,
J-006053,
Titanium(IV) oxide, JIS special grade, >=99.0%,
Titanium(IV) oxide, Vetec(TM) reagent grade, 99%,
I14-43300,
I14-43301,
I14-45012,
Titanium dioxide, NIST(R) SRM(R) 1898, nanomaterial,
Titanium(IV) Oxide, Anatase Nanoparticles / Nanopowder,
Titanium(IV) oxide, 20-35% in H2O colloidal dispersion,
Titanium(IV) oxide, rutile, >=99.98% trace metals basis,
Titanium(IV) oxide, rutile, 99.995% trace metals basis,
Titanium dioxide (airborne, unbound particles of respirable size,
Titanium(IV) oxide, anatase, powder, 99.8% trace metals basis,
Titanium(IV) oxide, nanowires, diam. x L ~10 nm x 10 mum,
Titanium(IV) oxide, nanowires, diam. x L ~100 nm x 10 mum,
Titanium dioxide, NIST RM 8988, powder, particle size distribution,
Titanium(IV) oxide, pellets, diam. x thickness 12.5 mm x 5.5 mm,
Titanium dioxide, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Titanium Oxide Dispersion (Anatase, 20 wt%, 5-30 nm) Nano in Water,
Titanium(IV) oxide, anatase, powder, -325 mesh, >=99% trace metals basis,
Titanium(IV) oxide, rutile, powder, <5 mum, >=99.9% trace metals basis,
Titanium Oxide Dispersion (Anatase), approx. 15 nm, 15 % dispersion in water, pH 3 - 5,
Titanium(IV) oxide, anatase, nanopowder, <25 nm particle size, 99.7% trace metals basis,
Titanium(IV) oxide, naturally occurring mineral, grains, approximately 0.06-0.19in,
Titanium(IV) oxide, rutile, nanopowder, <100 nm particle size, 99.5% trace metals basis,
Titanium(IV) oxide, contains 1% Mn as dopant, nanopowder, <100 nm particle size (BET), >=97%,
Titanium(IV) oxide, mixture of rutile and anatase, nanoparticle, <250 nm particle size (DLS), paste, 53-57 wt. % in diethylene glycol monobutyl ether/ethylene glycol, 99.9% trace metals basis,
Titanium(IV) oxide, mixture of rutile and anatase, nanoparticles, <100 nm particle size, dispersion, 48-52 wt. % in xylene, 99.9% trace metals basis,
Titanium(IV) oxide, mixture of rutile and anatase, nanoparticles, <150 nm particle size (volume distribution, DLS), dispersion, 33-37 wt. % in H2O, 99.5% trace metals basis,
Titanium(IV) oxide, mixture of rutile and anatase, nanopowder, <100 nm particle size (BET), 99.5% trace metals basis,
Titanium(IV) oxide, nanopowder, 21 nm primary particle size (TEM), >=99.5% trace metals basis,
Titanium(IV) oxide, puriss., meets analytical specification of Ph. Eur., BP, USP, 99-100.5%,
Titanium(IV) oxide, rutile, <001>, (single crystal substrate), 99.99% trace metals basis, L x W x thickness 10 mm x 10 mm x 0.5 mm,
Titanium(IV) oxide, rutile, <100>, (single crystal substrate), 99.99% trace metals basis, L x W x thickness 10 mm x 10 mm x 0.5 mm,
Titanium(IV) oxide, rutile, <110>, single crystal substrate, 99.99% trace metals basis, L x W x thickness 10 mm x 10 mm x 0.5 mm,
Titanium oxide,
Titandioksid,
nano-anatase,
Titane(IV) oxyde,
nano-TiO2,
Rutilo (TiO2),
(Titanium dioxide ),
Titan(IV)-oxid rutil,
UNII-15FIX9V2JP,
O2-Ti,
Titanium(IV) oxide rutile,
15FIX9V2JP,
Titanium dioxide - respirable,
Titanium dioxide - Total dust,
TR-700,
Titanium dioxide (CI 77891),
Titanium dioxide- total inhalable,
CID26042,
CS-BG-00029,
Titanium oxide; (Titanium dioxide),
NA8027,
Titanium Dioxide 98% extra pure 500gm,
E171,
Titanium(IV) oxide, 98% - 100G 100g,
Titanium(IV) oxide, 99% - 100G 100g,
C009495,
Titanium Dioxide, Rutile (Titanium (IV) Oxide, Rutile) 500gm,
Titanium(IV) oxide, anatase, 99% trace metals basis, 10-30nm APS powder 25g,
12065-65-5,
62338-64-1,
Titanium(IV) oxide nanopowder, 99.9%, anatase, particle size: 10 - 25 nm, SSA: 30 m(2)/g - 100G 100g,
Titanium(IV) oxide nanopowder, 99.9%, particle size: 20 nm, SSA: 30 m(2)/g - 100G 100g,
|
| Complexity | 18.3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 79.938g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 3 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 79.865g/mol |
| Monoisotopic Mass | 79.938g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 34.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H351 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P201-P202-P280-P308+P313-P405-P501a |
| Signal Words | danger |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

