| CAS Number | 129112-26-1 |
| Catalog Number | AG000YVP(AGN-PC-0NAIHC) |
| Chemical Name | Methanesulfonic acid, 1,1,1-trifluoro-, 2-iodophenyl ester |
| IUPAC Name | (2-iodophenyl) trifluoromethanesulfonate |
| InChI | InChI=1S/C7H4F3IO3S/c8-7(9,10)15(12,13)14-6-4-2-1-3-5(6)11/h1-4H |
| InChI Key | AXIDYNSWXPNBLG-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD07784326 |
| Molecular Formula | C7H4F3IO3S |
| Molecular Weight | 352.0695 |
| SMILES | FC(S(=O)(=O)OC1=C(C=CC=C1)I)(F)F |
| Synonyms | 2-Iodophenyl Trifluoromethanesulfonate,
129112-26-1,
2-Iodophenyltriflate,
Trifluoromethanesulfonic Acid 2-Iodophenyl Ester,
2-Iodophenyl Triflate,
ACMC-209bg3,
SCHEMBL5599136,
CTK4B6164,
DTXSID80444882,
ANW-19105,
MFCD07784326,
AKOS026670538,
ZINC100008178,
TC-107850,
CS-0081876,
I0770,
I14-102036,
ACN-041976,
CID10784152,
1-iodo-2-(trifluoromethylsulfonyloxy)benzene,
|
| Complexity | 308 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 351.888g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 352.066g/mol |
| Monoisotopic Mass | 351.888g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 51.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H315-H319
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P264-P280-P302+P352+P332+P313+P362+P364-P305+P351+P338+P337+P313
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number