
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 127-48-0 |
| Catalog Number | AG000WIU(AGN-PC-0JK7AM) |
| Chemical Name | 2,4-Oxazolidinedione, 3,5,5-trimethyl- |
| EC Number | 204-845-8 |
| IUPAC Name | 3,5,5-trimethyl-1,3-oxazolidine-2,4-dione |
| InChI | InChI=1S/C6H9NO3/c1-6(2)4(8)7(3)5(9)10-6/h1-3H3 |
| InChI Key | IRYJRGCIQBGHIV-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00047084 |
| Molecular Formula | C6H9NO3 |
| Molecular Weight | 143.1406 |
| SMILES | O=C(N1C)OC(C)(C)C1=O |
| UNII | R7GV3H6FQ4 |
| Synonyms | Tridione,
Trimethadione,
Trimetin,
Troxidone,
trimethadione,
Troxidone,
Tridione,
127-48-0,
Trimetadione,
Trimethadion,
Trimetin,
Absentol,
Convenixa,
Convexina,
Epidione,
Petidion,
Petimalin,
Tioxanona,
Tridilona,
Trimedal,
Trimethin,
Trioxanona,
Absetil,
Epixal,
Petidon,
Petilep,
Ptimal,
Tridion,
Edion,
Minoaleviatin,
Trimethdione,
Trimethinum,
Minoaleuiatin,
Trimethadionum,
Tredione,
Tricione,
Trilidona,
Trimedone,
Trioksal,
Triozanona,
Tromedone,
Epidone,
Etydion,
Pitmal,
Tridone,
3,5,5-Trimethyloxazolidine-2,4-dione,
2,4-OXAZOLIDINEDIONE, 3,5,5-TRIMETHYL-,
Trimetadione [DCIT],
Mino-Aleviatin,
Neo-Absentol,
3,5,5-Trimethyl-1,3-oxazolidine-2,4-dione,
Trimetadiona [INN-Spanish],
Trimethadionum [INN-Latin],
A 2297,
3,5,5-Trimethyl-2,4-oxazolidinedione,
3,3,5-Trimethyl-2,4-diketooxazolidine,
UNII-R7GV3H6FQ4,
NSC 15799,
3,5,5-Trojmetylooksazolidyno-2,4-dion,
3,5,5,-Trimethyloxazolidine-2,4-dione,
EINECS 204-845-8,
3,5,5-Trojmetylooksazolidyno-2,4-dion [Polish],
BRN 0121627,
R7GV3H6FQ4,
C6H9NO3,
3,5,5-TRIMETHYL-OXAZOLIDINE-2,4-DIONE,
trimethyl-1,3-oxazolidine-2,4-dione,
NCGC00016383-01,
Trimetadiona,
CAS-127-48-0,
DSSTox_CID_1396,
2, 3,5,5-trimethyl-,
DSSTox_RID_76137,
DSSTox_GSID_21396,
3,5-Trimethyl-2,4-oxazolidinedione,
3,5-Trimethyl-2,4-diketooxazolidine,
WLN: T5OVNV EHJ C1 E1 E1,
Trimethadione [INN:JAN],
Tridione (TN),
Mino aleviatin,
Tridione Dulcet,
Trimethadione [USP:INN:BAN:JAN],
Prestwick_815,
MFCD00047084,
3,5,5-trimethyl-2,4-dioxooxazolidine,
ACMC-1BYOW,
AC1L1KNK,
AC1Q3XZF,
Prestwick0_000515,
Prestwick1_000515,
Prestwick2_000515,
Prestwick3_000515,
CHEMBL695,
Trimethadione (JP17/INN),
SCHEMBL28882,
BSPBio_000469,
MLS001076685,
SPBio_002390,
BPBio1_000517,
CHEBI:9727,
GTPL7316,
DTXSID9021396,
CTK7H6925,
IRYJRGCIQBGHIV-UHFFFAOYSA-,
IRYJRGCIQBGHIV-UHFFFAOYSA-N,
HMS1569H11,
HMS2093D10,
HMS2096H11,
HMS2235E12,
HMS3713H11,
Pharmakon1600-01505466,
HY-A0092,
KS-00001F5Z,
NSC15799,
ZINC1530710,
Tox21_110408,
Tox21_200231,
BDBM50227239,
FCH917493,
NSC-15799,
NSC169503,
NSC759152,
Trimethadione 1.0 mg/ml in Methanol,
AKOS006229172,
CCG-213460,
DB00347,
LS-7736,
MCULE-4761457520,
NSC-169503,
NSC-759152,
3,5,5-Trimethyl oxazolidine-2,4-dione,
NCGC00016383-02,
NCGC00016383-03,
NCGC00016383-05,
NCGC00257785-01,
CJ-24008,
SMR000499583,
SBI-0206923.P001,
TC-169983,
FT-0694585,
ST50411784,
D00392,
20503-EP2275420A1,
20503-EP2280008A2,
20503-EP2298764A1,
20503-EP2298765A1,
20503-EP2308867A2,
20503-EP2308870A2,
20503-EP2314585A1,
3,5,5-Trimethyl-1,3-oxazolidine-2,4-dione #,
C-52877,
SR-01000763540,
J-005496,
SR-01000763540-2,
BRD-K16606819-001-07-7,
I14-44647,
3,5,5,-Trimethyloxazolidine-2,4-dione, analytical standard,
Trimethadione, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
InChI=1/C6H9NO3/c1-6(2)4(8)7(3)5(9)10-6/h1-3H3,
Trimethadione, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
D0U4VT,
Trimethadione (JP15/INN),
Abbott Brand of Trimethadione,
CID5576,
C6-H9-N-O3,
CS-4339,
4-27-00-03237 (Beilstein Handbook Reference),
D014293,
3,5,5-Trimethyloxazolidine-2,4-dione (trimethadione),
|
| Complexity | 197 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 143.058g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 143.142g/mol |
| Monoisotopic Mass | 143.058g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 46.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.3 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | 6.1 |
| Hazard statements | H312-H332-H360 |
| Packing Group | Ⅲ |
| Precautionary statements | P201-P280-P308+P313 |
| Signal Words | danger |
| UN Code | UN 2811 |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

