
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 127-71-9 |
| Catalog Number | AG000WIM(AGN-PC-0JK77B) |
| Chemical Name | N-(4-aminophenyl)sulfonylbenzamide |
| EC Number | 204-859-4 |
| IUPAC Name | N-(4-aminophenyl)sulfonylbenzamide |
| InChI | InChI=1S/C13H12N2O3S/c14-11-6-8-12(9-7-11)19(17,18)15-13(16)10-4-2-1-3-5-10/h1-9H,14H2,(H,15,16) |
| InChI Key | PBCZLFBEBARBBI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00044890 |
| Molecular Formula | C13H12N2O3S |
| Molecular Weight | 276.3110 |
| SMILES | O=C(NS(=O)(=O)c1ccc(N)cc1)c2ccccc2 |
| UNII | G58F8OPL4I |
| Synonyms | benzamide, N-((4-aminophenyl)sulfonyl)-,
sulfabenzamide,
sulfabenzamide,
127-71-9,
N-Sulfanilylbenzamide,
Sulfabenzide,
Sulfabenzid,
Sulfabenzoylamide,
N-Sulfamylbenzamide,
N-Benzoylsulfanilamide,
Sulfamylbenzamide,
Benzamide, N-[(4-aminophenyl)sulfonyl]-,
Sulfabenzamid,
Sulfabenzamida,
Sulfabenzamidum,
N-[(4-Aminophenyl)sulfonyl]benzamide,
N-(p-Aminobenzenesulfonyl)benzamide,
Benzamide, N-sulfanilyl-,
N-(4-aminophenyl)sulfonylbenzamide,
N-(4-Aminobenzenesulfonyl)benzamide,
N(sup1)-Benzoylsulfanilamide,
N-((4-Aminophenyl)sulfonyl)benzamide,
Sulfanilamide, N(sup1)-benzoyl-,
UNII-G58F8OPL4I,
NSC 74587,
Sulfabenzamidum [INN-Latin],
Sulfabenzamida [INN-Spanish],
N(sup 1)-Benzoylsulfanilamide,
C13H12N2O3S,
N1-Benzoylsulfanilamide,
Sulfanilamide, N(sup 1)-benzoyl-,
EINECS 204-859-4,
BRN 2139003,
G58F8OPL4I,
Benzamide, N-((4-aminophenyl)sulfonyl)-,
AI3-08024,
MLS000069716,
PBCZLFBEBARBBI-UHFFFAOYSA-N,
N-(4-aminophenylsulfonyl)benzamide,
NSC74587,
N-[p-Aminobenzene-sulfonyl]benzamide,
MFCD00044890,
NCGC00016385-01,
CAS-127-71-9,
SMR000058257,
DSSTox_CID_25287,
DSSTox_RID_80783,
DSSTox_GSID_45287,
n-((4-aminophenyl)sulfonyl)-benzamid,
Sulfabenzamide(SB),
SR-01000000178,
Sulfabenzamide [USAN:INN],
Sulphabenzamide,
Prestwick_1019,
Sulfabenzamide [USAN:USP:INN:BAN],
Sulphabenzamide, USP,
Spectrum_000982,
Opera_ID_1271,
Prestwick0_000711,
Prestwick1_000711,
Prestwick2_000711,
Prestwick3_000711,
Spectrum2_001317,
Spectrum3_000569,
Spectrum4_000341,
Spectrum5_001066,
Sulfabenzamide, 98.5%,
Sulfabenzamide (USP/INN),
Sulfanilamide, N1-benzoyl-,
CHEMBL1243,
SCHEMBL93841,
BSPBio_000921,
BSPBio_001958,
KBioGR_000741,
KBioSS_001462,
4-14-00-02664 (Beilstein Handbook Reference),
DivK1c_000537,
SPECTRUM1500544,
SPBio_001413,
SPBio_002842,
AC1L1K38,
BPBio1_001015,
DTXSID7045287,
CHEBI:94677,
CTK8B3740,
HMS501K19,
KBio1_000537,
KBio2_001462,
KBio2_004030,
KBio2_006598,
KBio3_001458,
N-benzoyl4-aminobenzenesulfonamide,
NINDS_000537,
HMS1570O03,
HMS1921A09,
HMS2092I11,
HMS2097O03,
HMS2234F05,
HMS3372C11,
HMS3714O03,
Pharmakon1600-01500544,
4-Amino-N-benzoylbenzenesulfonamide,
N-benzoyl-4-aminobenzenesulfonamide,
HY-B0960,
KS-00000XU5,
ZINC5421253,
Tox21_110410,
ACM127719,
ANW-43070,
BBL028006,
CCG-39255,
HTS000823,
NSC-74587,
NSC757322,
s4576,
SBB058185,
STK985629,
SULFABENZAMIDE (TRIPLE SULFA),
4-Amino-N-benzoylbenzenesulfonamide #,
AKOS000482643,
Tox21_110410_1,
API0012870,
BS-4997,
CS-4442,
MCULE-6208267608,
N-[(4-aminophenyl)sulfonyl]-benzamide,
NSC-757322,
IDI1_000537,
NCGC00016385-02,
NCGC00016385-03,
NCGC00016385-04,
NCGC00016385-05,
NCGC00016385-06,
NCGC00016385-08,
NCGC00022347-03,
NCGC00022347-04,
AC-24189,
AN-23007,
LS-27410,
P880,
SC-77435,
SBI-0051518.P003,
TR-003958,
AB00052093,
FT-0631744,
H2426,
S0582,
ST50307136,
D05946,
AB00052093_15,
4-amino-N-(1-phenyl-methanoyl)-benzenesulfonamide,
C-36583,
Sulfabenzamide, VETRANAL(TM), analytical standard,
J-005533,
SR-01000000178-2,
SR-01000000178-3,
BRD-K59983611-001-05-2,
BRD-K59983611-001-15-1,
I14-44876,
Sulfabenzamide, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
BS4,
Sultrin,
Trysul,
Mixture Name,
component of Sultrin,
Trysul (Salt/Mix),
Sultrin (Salt/Mix),
CID5319,
C13-H12-N2-O3-S,
Sulfabenzamide, 98% - 25G 25g,
|
| Complexity | 402 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 276.057g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 276.31g/mol |
| Monoisotopic Mass | 276.057g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 97.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.7 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

