| CAS Number | 13012-59-4 |
| Catalog Number | AG000U1H(AGN-PC-0NJWWU) |
| Chemical Name | 1-chloro-3-(methylsulfanyl)propane |
| IUPAC Name | 1-chloro-3-methylsulfanylpropane |
| InChI | InChI=1S/C4H9ClS/c1-6-4-2-3-5/h2-4H2,1H3 |
| InChI Key | RAVGOEYQXCTKGT-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD12823570 |
| Molecular Formula | C4H9ClS |
| Molecular Weight | 124.6323 |
| SMILES | ClCCCSC |
| Synonyms | 3-Chloropropylmethylsulfane,
1-chloro-3-(methylsulfanyl)propane,
13012-59-4,
3-methylthiopropyl chloride,
1-Chloro-3-methylthiopropane,
SCHEMBL882218,
RAVGOEYQXCTKGT-UHFFFAOYSA-N,
MFCD12823570,
Propane, 1-chloro-3-(methylthio)-,
ZINC38063438,
AKOS010251307,
NE33879,
FT-0648902,
(3-chloropropyl)(methyl)sulfane,
|
| Complexity | 23.5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 124.011g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 6 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 124.626g/mol |
| Monoisotopic Mass | 124.011g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 25.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number