| CAS Number | 129833-28-9 |
| Catalog Number | AG000TQK(AGN-PC-002WUZ) |
| Chemical Name | Benzoic acid, 2-amino-4-fluoro-3-methyl- |
| IUPAC Name | 2-amino-4-fluoro-3-methylbenzoic acid |
| InChI | InChI=1S/C8H8FNO2/c1-4-6(9)3-2-5(7(4)10)8(11)12/h2-3H,10H2,1H3,(H,11,12) |
| InChI Key | WJQGMSCRWIKPGN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD01318256 |
| Molecular Formula | C8H8FNO2 |
| Molecular Weight | 169.1530 |
| SMILES | OC(=O)c1ccc(c(c1N)C)F |
| Synonyms | 2-amino-4-fluoro-3-methylbenzoic acid,
129833-28-9,
Benzoic acid, 2-amino-4-fluoro-3-methyl-,
ACMC-20mte6,
SCHEMBL2914575,
CTK0C1422,
DTXSID20564997,
WJQGMSCRWIKPGN-UHFFFAOYSA-N,
KS-00000U1K,
MFCD01318256,
ZINC43321421,
AKOS010900656,
MCULE-4138130769,
NE11843,
AK601793,
DS-19732,
2-amino-4-fluoro-3-methylbenzoic acid, AldrichCPR,
Z1642389710,
|
| Complexity | 186 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 169.054g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 169.155g/mol |
| Monoisotopic Mass | 169.054g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 63.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number