| CAS Number | 1261817-10-0 |
| Catalog Number | AG000S0Z(AGN-PC-0J0Q2O) |
| Chemical Name | Benzene, 4-bromo-2-(chloromethyl)-1-iodo- |
| IUPAC Name | 4-bromo-2-(chloromethyl)-1-iodobenzene |
| InChI | InChI=1S/C7H5BrClI/c8-6-1-2-7(10)5(3-6)4-9/h1-3H,4H2 |
| InChI Key | OVMPAVCSOVHNOB-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18391683 |
| Molecular Formula | C7H5BrClI |
| Molecular Weight | 331.3761 |
| SMILES | IC1=C(CCl)C=C(C=C1)Br |
| Synonyms | 1261817-10-0,
4-BROMO-2-(CHLOROMETHYL)-1-IODOBENZENE,
2-Iodo-5-Bromobenzyl chloride,
5-Bromo-2-iodobenzyl chloride,
SCHEMBL12097459,
OVMPAVCSOVHNOB-UHFFFAOYSA-N,
MFCD18391683,
ZINC95080199,
AKOS028108709,
AS-18991,
SC-98267,
Benzene, 4-bromo-2-(chloromethyl)-1-iodo-,
CS-0041559,
A1-10550,
ACN-037041,
|
| Complexity | 110 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 329.831g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 331.375g/mol |
| Monoisotopic Mass | 329.831g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
\N
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
\N
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
\N
|
Certificate of Analysis
Lot Number