| CAS Number | 1261676-58-7 |
| Catalog Number | AG000RYG(AGN-PC-0WD0X5) |
| Chemical Name | Benzamide, 2-amino-6-nitro- |
| IUPAC Name | 2-amino-6-nitrobenzamide |
| InChI | InChI=1S/C7H7N3O3/c8-4-2-1-3-5(10(12)13)6(4)7(9)11/h1-3H,8H2,(H2,9,11) |
| InChI Key | VSBVFLVLPDTKPJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18389900 |
| Molecular Formula | C7H7N3O3 |
| Molecular Weight | 181.1488 |
| SMILES | NC(=O)C1=C(N)C=CC=C1[N+]([O-])=O |
| Synonyms | 2-Amino-6-nitrobenzamide,
1261676-58-7,
BENZAMIDE, 2-AMINO-6-NITRO-,
3-nitro-o-toluidinamid,
SCHEMBL11328396,
CTK8C3607,
DTXSID40711128,
5056AA,
ANW-70312,
MFCD18389900,
ZINC82046663,
AKOS016002320,
AS05887,
CM13168,
AS-33166,
AJ-124357,
TC-159057,
ST24021988,
C7H7N3O3,
|
| Complexity | 226 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 181.049g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 181.151g/mol |
| Monoisotopic Mass | 181.049g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 115A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number