
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 1197-17-7 |
| Catalog Number | AG000PH0(AGN-PC-0NZXRW) |
| Chemical Name | Cyclohexanecarboxylic acid, 4-(aminomethyl)-, cis- |
| EC Number | 214-818-2 |
| IUPAC Name | 4-(aminomethyl)cyclohexane-1-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C8H15NO2/c9-5-6-1-3-7(4-2-6)8(10)11/h6-7H,1-5,9H2,(H,10,11) |
| InChI Key | GYDJEQRTZSCIOI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD19706018 |
| Molecular Formula | C8H15NO2 |
| Molecular Weight | 157.2102 |
| SMILES | O=C([C@H]1CC[C@@H](CN)CC1)O |
| Synonyms | AMCA,
AMCHA,
Amchafibrin,
Anvitoff,
Cyklokapron,
Exacyl,
KABI 2161,
Spotof,
t-AMCHA,
Tranexamic Acid,
trans-4-(Aminomethyl)cyclohexanecarboxylic Acid,
Transamin,
Ugurol,
tranexamic acid,
1197-18-8,
Cyklokapron,
Tranexamsaeure,
4-(Aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
Amstat,
Trans AMCHA,
trans-4-(Aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
Tranhexamic acid,
Transamin,
Tamcha,
Amikapron,
Anvitoff,
Cyclocapron,
Ugurol,
trans-Amcha,
Frenolyse,
Rikavarin,
Trasamlon,
Carxamin,
Emorhalt,
Tranexan,
Mastop,
Rikavarin-S,
701-54-2,
AMCA,
AMCHA,
Exacyl,
tranexmic acid,
1197-17-7,
Hexapromin,
Transamlon,
Hexatron,
Spiramin,
Tranex,
trans-4-Aminomethylcyclohexane-1-carboxylic acid,
trans-Tranexamic acid,
Acidum tranexamicum,
cis-4-(Aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
Acido tranexamico,
Acide tranexamique,
cis-AMCHA,
Cyclohexanecarboxylic acid, 4-(aminomethyl)-, trans-,
Lysteda,
BAY 3517,
CL 65336,
RP 18,429,
cis-4-Aminomethylcyclohexane-1-carboxylic acid,
cis-Tranexamic Acid,
trans-p-(Aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
Acide tranexamique [INN-French],
Acido tranexamico [INN-Spanish],
Acidum tranexamicum [INN-Latin],
DV 79,
DV-79,
trans-4-(Aminomethyl)cyclohexane-1-carboxylic acid,
4-(Aminomethyl)-Cyclohexanecarboxylic Acid,
4-(aminomethyl)cyclohexane-1-carboxylic acid,
Cyclohexanecarboxylic acid, 4-(aminomethyl)-,
UNII-37YD696II6,
UNII-6T84R30KC1,
HAKU,
DV79,
CL-65336,
trans-4-(Aminomethyl)-1-cyclohexanecarboxylic acid,
EINECS 214-818-2,
MFCD00001466,
trans-1-Aminomethylcyclohexane-4-carboxylic acid,
NSC 291305,
trans-1-(Aminomethyl)cyclohexane-4-carboxylic acid,
Tranexamic acid (Transamin),
BRN 2207452,
Cyclohexanecarboxylic acid, 4-(aminomethyl)-, cis-,
(1r,4r)-4-(aminomethyl)cyclohexane-1-carboxylic acid,
Retavase,
CHEBI:48669,
GYDJEQRTZSCIOI-LJGSYFOKSA-N,
37YD696II6,
6T84R30KC1,
NSC291305,
trans-4-(Aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid ester,
4-aminomethylcyclohexanecarboxylic acid,
NCGC00016569-01,
CAS-1197-18-8,
Tranexamic acid, 98+%,
cis-4-(Aminomethyl)-1-cyclohexanecarboxylic Acid,
AMH,
rel-(1r,4r)-4-(Aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
t-AMCHA,
rel-(1R,4R)-4-(aminomethyl)cyclohexane-1-carboxylic acid,
Tranexamic acid cis-form,
Cyklokapron (TN),
Rikavarin (TN),
Transamin (TN),
SR-05000001794,
Tranexamic acid [USAN:INN:BAN:JAN],
tranexamate,
Femstrual,
Tranesamic acid,
1ceb,
Cyclo-F,
Prestwick_476,
ALBB-006013,
Tranexamic Acid,(S),
PubChem19810,
Spectrum_001391,
tranexamic-acid-transamin,
Tranexamic acid [USAN:USP:INN:BAN:JAN],
AC1L1KJH,
Prestwick0_000171,
Prestwick1_000171,
Prestwick2_000171,
Prestwick3_000171,
Spectrum2_000655,
Spectrum3_001189,
Spectrum4_000046,
Spectrum5_001258,
ACMC-209a3u,
ACMC-20h19o,
CHEMBL877,
trans-4-(Aminomethyl)cyclohexane-carboxylic acid,
DSSTox_CID_25350,
DSSTox_RID_80817,
DSSTox_GSID_45350,
Oprea1_786414,
SCHEMBL16974,
BSPBio_000061,
BSPBio_002837,
KBioGR_000511,
KBioSS_001871,
3-14-00-00868 (Beilstein Handbook Reference),
KSC489O4L,
701-54-2 tranexamic acid,
DivK1c_000655,
SCHEMBL186034,
SCHEMBL349408,
SPECTRUM1502026,
SPBio_000689,
SPBio_001982,
AC1Q50F3,
AC1Q546D,
AC1Q5U04,
BPBio1_000069,
CHEMBL292500,
GTPL6573,
SCHEMBL6885575,
SCHEMBL9885628,
701-54-2 (cis+trans),
FMOC-(R)-2-aminobutyric acid,
DTXSID3045350,
CHEBI:94518,
CTK0H8184,
CTK3I9745,
HMS502A17,
KBio1_000655,
KBio2_001871,
KBio2_004439,
KBio2_007007,
KBio3_002337,
KS-00000IPI,
WLN: L6TJ AVQ D1Z -T,
GYDJEQRTZSCIOI-KNVOCYPGSA-N,
GYDJEQRTZSCIOI-UHFFFAOYSA-N,
NINDS_000655,
HMS1568D03,
HMS1921F08,
HMS2092P03,
HMS2095D03,
HMS3712D03,
Pharmakon1600-01502026,
WT319,
BCP13133,
BCP18146,
HY-B0149,
KS-00000NS2,
ZINC1542907,
Tox21_110500,
Tranexamic acid (JP17/USAN/INN),
AN-646,
ANW-17368,
BBL004469,
BDBM50428067,
CCG-39692,
HTS001347,
MFCD00064951,
NSC758176,
s1875,
SBB006715,
STK503668,
AKOS005171632,
AKOS015854573,
AKOS024257901,
ZINC100007011,
ZINC100071256,
AC-4687,
AM84352,
BS-3867,
CS-1965,
DB00302,
MCULE-6087008336,
NSC-291305,
NSC-758176,
RP22118,
RTX-010404,
TRA0027406,
4-Aminomethyl-cyclohexanecarboxylic acid,
AMCA|||AMCHA|||HAKU|||TAMCHA,
IDI1_000655,
NCGC00016569-02,
NCGC00016569-03,
NCGC00016569-04,
NCGC00016569-05,
NCGC00016569-06,
NCGC00016569-08,
NCGC00016569-09,
NCGC00094944-01,
NCGC00094944-02,
p-(Aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
AJ-26859,
AK134863,
AK308472,
AN-47328,
BC215624,
BP-12345,
H967,
LS-56611,
LS-56612,
SC-19036,
SC-90830,
SY011438,
TS-02090,
SBI-0051705.P002,
trans 4aminomethylcyclohexanecarboxylic acid,
AB0013391,
AB1003647,
DB-074265,
TR-023271,
Trans-4-aminomethylcyclohexylcarboxylic acid,
trans-p-Aminomethylcyclohexanecarboxylic acid,
A0236,
AB00052260,
BB 0260034,
CS-0055045,
FT-0654339,
FT-0675360,
FT-0700806,
ST50307111,
trans 4-aminomethylcyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-aminomethylcyclohexanecarboxylic acid,
4-?(aminomethyl)?-Cyclohexanecarboxyli?c acid,
EN300-91506,
MFCD00001466 (98%),
trans-4(aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-(aminomethyl)cyclohexylcarboxylic acid,
trans-4-aminomethyl cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-aminomethyl-cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-aminomethylcyclohexane carboxylic acid,
C-5054,
C12535,
D01136,
Q-9390,
Trans-4-Aminomethyl cyclohexane carboxylic acid,
trans4-aminomethylcyclohexane-1-carboxylic acid,
AB00052260-04,
AB00052260_05,
AB00052260_06,
trans-4 -(aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-(aminomethyl)-cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-(Aminomethyl)cyclohexane carboxylic acid,
trans-4-aminomethyl-1-cyclohexanecarboxylic acid,
(1r,4r)-4-(aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
(trans)-4-(aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid,
197T188,
204139-EP2277867A2,
204139-EP2280003A2,
4-trans-(Aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid #,
Cyclohexanecarboxylicacid, 4-(aminomethyl)-, cis-,
trans-?4-?(Aminomethyl)?cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4- (aminomethyl) cyclohexanecarboxylic acid,
trans-4-(aminomethyl)- cyclohexane carboxylic acid,
Trans-4-(aminomethyl)-cyclohexane carboxylic acid,
trans-4-aminomethyl-1-cyclohexane carboxylic acid,
4alpha-Aminomethyl-1alpha-cyclohexanecarboxylic acid,
CIS-4-(AMINOMETHYL)CYCLOHEXANECARBOXYLICACID,
I04-0993,
Q-201848,
SR-05000001794-1,
SR-05000001794-2,
SR-05000001794-3,
BRD-K15014948-001-01-2,
I14-15270,
trans-4-(Aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid, 97%,
4-(Aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid;Tranexamic acid,
F8886-7867,
Z1741970429,
Tranexamic acid, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
4-(Aminomethyl)cyclohexanecarboxylic Acid (cis- and trans- mixture),
Tranexamic acid, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
trans-4-(Aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid (Tranexamic acid),
Tranexamic acid, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
Amchafibrin,
tranol,
zataranax,
Tranexamicacid,
Rapilysin,
Reteplase,
Spotof,
C8H15NO2,
D05HXX,
KABI 2161,
4-(Aminomethyl)benzoic acid,
CID5526,
Cyclohexanecarboxylic acid, trans-,
C8-H15-N-O2,
Tranexamic acid (JP15/USAN/INN),
AR-1F6595,
Bm 06.022,
CB10306,
CB10307,
CS-O-02448,
Tranexamic acid [USAN:BAN:INN:JAN],
BM 06022,
Trans-p-(Aminomethyl)cyclohexanecarboxylic,
4-(Amin0methyl)-cyclohexanecarboxylic acid,
BM-06.022,
A2121,
B1858,
LT00159441,
cis-4-aminomethyl-1-cyclohexanecarboxylic acid,
C087896,
D014148,
trans-4-(Aminomethyl)cyclohexanecarboxylic acid, 99% - 10G 10g,
133652-38-7,
TXA,
173-527-Plasminogen activator (human tissue-type), 173-L-serine-174-L-tyrosine-175-L-glutamine-,
38006-08-5,
56-91-7,
7252-33-7,
|
| Complexity | 139 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 157.11g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 157.213g/mol |
| Monoisotopic Mass | 157.11g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 63.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -2 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

