| CAS Number | 1256358-61-8 |
| Catalog Number | AG000O5L(AGN-PC-09PV7R) |
| Chemical Name | 3-[(2-methoxyethoxy)methyl]phenylboronic acid |
| IUPAC Name | [3-(2-methoxyethoxymethyl)phenyl]boronic acid |
| InChI | InChI=1S/C10H15BO4/c1-14-5-6-15-8-9-3-2-4-10(7-9)11(12)13/h2-4,7,12-13H,5-6,8H2,1H3 |
| InChI Key | SDOBFXINMOTWOZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD14687274 |
| Molecular Formula | C10H15BO4 |
| Molecular Weight | 210.0347 |
| SMILES | COCCOCC1=CC(B(O)O)=CC=C1 |
| Synonyms | 1256358-61-8,
(3-((2-Methoxyethoxy)methyl)phenyl)boronic acid,
3-[(2-METHOXYETHOXY)METHYL]PHENYLBORONIC ACID,
{3-[(2-methoxyethoxy)methyl]phenyl}boronic acid,
ACMC-209azm,
CTK4B4671,
DTXSID50681348,
ANW-18512,
MFCD14687274,
AKOS010795842,
ZINC169746771,
TR-035334,
ST24020312,
Z8931,
B-2768,
I04-2698,
Boronic acid, B-[3-[(2-methoxyethoxy)methyl]phenyl]-,
C10H15BO4,
(3-((2-Methoxyethoxy)methyl)phenyl)boronicacid,
|
| Complexity | 166 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 210.106g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 210.036g/mol |
| Monoisotopic Mass | 210.106g/mol |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Topological Polar Surface Area | 58.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number