| CAS Number | 1254163-81-9 |
| Catalog Number | AG000NNE(AGN-PC-0WD3XZ) |
| Chemical Name | 2-Pyridinecarboxylic acid, 6-chloro-5-cyano-, methyl ester |
| IUPAC Name | methyl 6-chloro-5-cyanopyridine-2-carboxylate |
| InChI | InChI=1S/C8H5ClN2O2/c1-13-8(12)6-3-2-5(4-10)7(9)11-6/h2-3H,1H3 |
| InChI Key | KYWVRBNZSCWZMY-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18632617 |
| Molecular Formula | C8H5ClN2O2 |
| Molecular Weight | 196.5905 |
| SMILES | O=C(OC)C1=NC(Cl)=C(C#N)C=C1 |
| Synonyms | Methyl 6-chloro-5-cyanopicolinate,
1254163-81-9,
methyl 6-chloro-5-cyanopyridine-2-carboxylate,
6-chloro-5-cyano-pyridine-2-carboxylic acid methyl ester,
SCHEMBL112846,
KYWVRBNZSCWZMY-UHFFFAOYSA-N,
FCH900076,
MFCD18632617,
ZINC66327929,
AKOS006318786,
AK142834,
AJ-116099,
AX8313023,
DB-062378,
FT-0748414,
I02-2910,
2-Pyridinecarboxylic acid, 6-chloro-5-cyano-, methyl ester,
|
| Complexity | 248 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 196.004g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 196.59g/mol |
| Monoisotopic Mass | 196.004g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 63A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
\N
|
|
Hazard statements
|
H302-H312-H332
|
|
Packing Group
|
\N
|
|
Precautionary statements
|
P280
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
\N
|
Certificate of Analysis
Lot Number