| CAS Number | 123863-99-0 |
| Catalog Number | AG000L6B(AGN-PC-00UO25) |
| Chemical Name | 9H-Fluorene, 9,9-dioctyl- |
| IUPAC Name | 9,9-dioctylfluorene |
| InChI | InChI=1S/C29H42/c1-3-5-7-9-11-17-23-29(24-18-12-10-8-6-4-2)27-21-15-13-19-25(27)26-20-14-16-22-28(26)29/h13-16,19-22H,3-12,17-18,23-24H2,1-2H3 |
| InChI Key | RXACYPFGPNTUNV-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08276358 |
| Molecular Formula | C29H42 |
| Molecular Weight | 390.6438 |
| SMILES | CCCCCCCCC1(CCCCCCCC)C2=C(C3=C1C=CC=C3)C=CC=C2 |
| Synonyms | 9,9-Di-n-octylfluorene,
123863-99-0,
9,9-dioctylfluorene,
9,9-dioctyl-9h-fluorene,
9H-Fluorene, 9,9-dioctyl-,
ACMC-209aq4,
CTK8A9557,
DTXSID70584145,
RXACYPFGPNTUNV-UHFFFAOYSA-N,
ANW-18170,
MFCD08276358,
ZINC60272923,
AKOS015839925,
TR-003724,
D3285,
|
| Complexity | 384 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 390.329g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 390.655g/mol |
| Monoisotopic Mass | 390.329g/mol |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 12 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number