| CAS Number | 1232431-41-2 |
| Catalog Number | AG000K7V(AGN-PC-09TPNY) |
| Chemical Name | 2-Amino-3-bromo-6-fluoropyridine |
| IUPAC Name | 3-bromo-6-fluoropyridin-2-amine |
| InChI | InChI=1S/C5H4BrFN2/c6-3-1-2-4(7)9-5(3)8/h1-2H,(H2,8,9) |
| InChI Key | XXBLSNSKEMYEQF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16556245 |
| Molecular Formula | C5H4BrFN2 |
| Molecular Weight | 191.0011 |
| SMILES | NC1=NC(F)=CC=C1Br |
| Synonyms | 3-bromo-6-fluoropyridin-2-amine,
1232431-41-2,
2-Amino-3-bromo-6-fluoropyridine,
AK164530,
DTXSID90704626,
2-Pyridinamine, 3-bromo-6-fluoro-,
MFCD16556245,
ZINC71256080,
AKOS024263388,
FCH1151622,
QC-9444,
AS-32778,
DB-083256,
FT-0757699,
|
| Complexity | 101 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 189.954g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 191.003g/mol |
| Monoisotopic Mass | 189.954g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 38.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H320-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P280-P301+P312-P302+P352-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number