
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 123-96-6 |
| Catalog Number | AG000JXK(AGN-PC-0JKF2K) |
| Chemical Name | 2-Octanol |
| FEMA Number | 2801 |
| IUPAC Name | octan-2-ol |
| InChI | InChI=1S/C8H18O/c1-3-4-5-6-7-8(2)9/h8-9H,3-7H2,1-2H3 |
| InChI Key | SJWFXCIHNDVPSH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00004591 |
| Molecular Formula | C8H18O |
| Molecular Weight | 130.2279 |
| NSC Number | 14759 |
| RTECS Number | RH0795000 |
| SMILES | CC(O)CCCCCC |
| Synonyms | 2-octanol,
2-octanol, (R)-isomer,
2-octanol, (S)-isomer,
2-OCTANOL,
Octan-2-ol,
123-96-6,
2-Octyl alcohol,
Hexylmethylcarbinol,
2-Hydroxyoctane,
sec-Caprylic alcohol,
1-Methylheptanol,
Methylhexylcarbinol,
1-Methylheptyl alcohol,
DL-2-Octanol,
n-Octan-2-ol,
s-Octyl alcohol,
1-Methyl-1-heptanol,
Hexyl methyl carbinol,
sec-OCTYL ALCOHOL,
4128-31-8,
beta-Octyl alcohol,
(+/-)-2-Octanol,
secondary Caprylic alcohol,
2-Hydroxy-n-octane,
Methyl hexyl carbinol,
sec-Octanol,
.beta.-Octyl alcohol,
2-Octanol (natural),
Secondary octyl alcohol,
FEMA Number 2801,
OCTANOL-2,
2-Octanol, (2R)-,
Caprylic alcohol, secondary,
Heptanol, methyl-,
MFCD00004591,
NSC 14759,
FEMA No. 2801,
HSDB 5601,
n-Hexyl methyl carbinol,
(1)-Octan-2-ol,
EINECS 204-667-0,
EINECS 223-938-4,
AI3-05598,
2-Octanol, (.+/-.)-,
CHEBI:37869,
SJWFXCIHNDVPSH-UHFFFAOYSA-N,
2-Octanol, (R)-,
DSSTox_CID_7014,
DL-2-Octanol, 97%,
DSSTox_RID_78280,
DSSTox_GSID_27014,
d-2-octanol,
l-2-octanol,
CAS-123-96-6,
sec-Octanol (9CI),
1-Heptanol, methyl-,
2-Octanol (+-),
Ethylpentylcarbinol,
AK115983,
(rs)-2-octanol,
(racemic)-2-octanol,
(+)-2 octanol,
PubChem21480,
ACMC-209aqc,
ACMC-209mfq,
(??)-2-Octanol,
2-Octanol, 97%,
Methylheptanol (Related),
AC1Q2VTA,
AC1Q2VTB,
ACMC-2097iv,
(+/-)-Octan-2-ol,
2-Octanol, >=97%,
EC 204-667-0,
AC1L2FI8,
METHYL-n-HEXYLCARBINOL,
SCHEMBL23502,
KSC154M8L,
(-)-2-OCTANOL,
CHEMBL510068,
DTXSID0027014,
CTK0F4685,
2-Octanol, for synthesis, 99%,
NSC14759,
Tox21_201625,
Tox21_303347,
2-Octanol, natural, >=97%, FG,
5683AB,
ANW-18178,
BBL100094,
LMFA05000620,
NSC-14759,
SBB059903,
STL280339,
AKOS009031442,
LS-2997,
MCULE-5095200181,
NE10338,
RL01090,
RTR-003734,
TRA0071798,
VC30529,
VC30989,
(+/-)-2-Octanol, analytical standard,
NCGC00249087-01,
NCGC00257394-01,
NCGC00259174-01,
25339-16-6,
AK113715,
AN-21141,
AN-21193,
AN-22934,
I931,
LS-98140,
SC-47133,
SY038272,
2-Octanol, Vetec(TM) reagent grade, 97%,
ST2419761,
TR-003734,
4CH-016504,
FT-0604459,
FT-0605256,
FT-0613242,
O0037,
Z6063,
EN300-19344,
MFCD00064284 (98%),
(+/-)-2-Octanol, >=96.0% (GC),
A833372,
I01-1915,
I14-5861,
J-005013,
J-520411,
W-109952,
I14-45236,
(+/-)-2-Octanol, ReagentPlus(R), >=99.5% (GC),
123-96-6 pound>>4128-31-8 pound>>113244-40-9,
1336-11-4,
4128-32-9,
Capryl alcohol,
(R)-2-octanol,
(R)-Octan-2-ol,
Ethyl-n-amylcarbinol,
l-Octan-2-ol,
DL-Octan-2-ol,
Octanol, 2-,
2-Octanol, (S)-,
2-Octanol (S),
(S)-(+)-2-Octanol,
(S)-Octan-2-ol,
2-Octanol;sec-Octanol,
D(+)-2-Octanol,
L(-)-2-Octanol,
(2S)-octan-2-ol,
octan - 2 - ol,
(+-)-octan-2-ol,
2-Octanol (.+-),
2-octanol, (R)-isomer,
2-octanol, (S)-isomer,
2-Octanol, (2S)-,
UNII-66B0DD5E40,
(R)-(-)-2-Octanol,
C8H18O,
(+/-)-Methyl-hexylcarbinol,
2-Octanol, (.+.)-,
(R)-(-)-Hexylmethylcarbinol,
2-Octanol, (.+-.)-,
5978-70-1,
66B0DD5E40,
ACN-S002381,
C8-H18-O,
CID20083,
2-Octanol, 99% - 100ML 100ml,
6169-06-8,
C067943,
|
| Complexity | 52.5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 130.136g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 130.231g/mol |
| Monoisotopic Mass | 130.136g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 20.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.9 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H317-H319 |
| Precuationary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

