
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 123-08-0 |
| Catalog Number | AG000JWN(AGN-PC-00TTYT) |
| Chemical Name | Benzaldehyde, 4-hydroxy- |
| EC Number | 204-599-1 |
| FEMA Number | 3984 |
| IUPAC Name | 4-hydroxybenzaldehyde |
| InChI | InChI=1S/C7H6O2/c8-5-6-1-3-7(9)4-2-6/h1-5,9H |
| InChI Key | RGHHSNMVTDWUBI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00006939 |
| Molecular Formula | C7H6O2 |
| Molecular Weight | 122.1213 |
| NSC Number | 2127 |
| SMILES | O=Cc1ccc(O)cc1 |
| UNII | O1738X3Y38 |
| Synonyms | 4-hydroxybenzaldehyde,
p-formylphenol,
p-hydroxybenzaldehyde,
para-hydroxybenzaldehyde,
4-hydroxybenzaldehyde,
p-Hydroxybenzaldehyde,
123-08-0,
4-Formylphenol,
p-Formylphenol,
p-Oxybenzaldehyde,
Benzaldehyde, 4-hydroxy-,
Parahydroxybenzaldehyde,
Benzaldehyde, p-hydroxy-,
4-HYDROXY-BENZALDEHYDE,
USAF M-6,
4-Hydroxy benzaldehyde,
NSC 2127,
MFCD00006939,
p-Hydroxy-benzaldehyde,
UNII-O1738X3Y38,
Para-Hydroxybenzaldehyde,
4-Hydroxybenzenecarbonal,
EINECS 204-599-1,
BRN 0471352,
CHEMBL14193,
AI3-15366,
PARA-HYDROXY BENZALDEHYDE,
CHEBI:17597,
RGHHSNMVTDWUBI-UHFFFAOYSA-N,
O1738X3Y38,
4-Hydroxybenzaldehyde, 99%,
Benzaldehyde, 4-hydroxy-, homopolymer,
CCRIS 8911,
4-formyl phenol,
4-formyl-phenol,
4-Hydroxybenzaldehyde, homopolymer,
4hydroxybenzaldehyde,
p-hydroxibezaldehyde,
p-hydroxybenzaldehye,
4-hydoxybenzaldehyde,
4-hydroxybenzaldehyd,
4-hydroxybezaldehyde,
4-Hydroxybenzaldehye,
4-hydroxibenzaldehyde,
4-hydroxylbenzaldehyde,
p-hydroxy benzaldehyde,
4--hydroxybenzaldehyde,
p-hydroxyl benzaldehyde,
4-hydroxyl benzaldehyde,
PubChem10188,
ACMC-1BUCE,
WLN: VHR DQ,
bmse000259,
bmse000582,
bmse010005,
AC1L18JC,
AC1Q78TJ,
SCHEMBL37193,
4-Hydroxybenzaldehyde, 98%,
4-08-00-00251 (Beilstein Handbook Reference),
65581-83-1,
KSC174M1B,
BIDD:ER0339,
PARAGOS 460038,
HYDROXYBENZALDEHYDE, 4-,
Jsp001553,
4-Hydroxybenzaldehyde, >=97%,
DTXSID8059552,
CTK0H4610,
FEMA 3984,
TIMTEC-BB SBB028743,
NSC2127,
1k03,
AKOS B004220,
ART-CHEM-BB B004220,
ZINC156709,
ACT01156,
BCP26952,
CS-D1179,
HY-Y0313,
NSC-2127,
STR00705,
AKOS BBS-00003195,
4-Hydroxybenzaldehyde, >=97%, FG,
ANW-18097,
BBL010374,
BDBM50177411,
BR1235,
LABOTEST-BB LT00487051,
LABOTEST-BB LT03331052,
SBB028743,
STK188428,
AKOS000119184,
AC-2984,
AN-5046,
AS02994,
DB03560,
EBD2224221,
FR-0985,
MCULE-3788300475,
PS-3635,
RP19453,
RP19456,
RTC-063918,
TRA0098642,
KS-000002Q3,
NCGC00188243-01,
NCGC00188243-02,
4-Hydroxybenzaldehyde, analytical standard,
4CN-0915,
AJ-13874,
AK-77323,
BC227835,
BP-30158,
BR-77323,
CJ-01542,
LS-25060,
SC-00631,
SY003489,
ZB006430,
4-Hydroxybenzaldehyde, >=95.0% (HPLC),
AB1003550,
DB-003763,
ST2411465,
TC-063918,
TL8000617,
FT-0631713,
ST45167178,
MFCD00006939 (98%),
4-(Hydroxymethylene)-2,5-cyclohexadiene-1-one,
C00633,
H-3800,
M-6067,
85361-EP2272817A1,
85361-EP2272972A1,
85361-EP2272973A1,
85361-EP2277872A1,
85361-EP2284157A1,
85361-EP2289868A1,
85361-EP2289879A1,
85361-EP2305808A1,
AB-131/40191192,
I01-4445,
4-Hydroxybenzaldehyde, Vetec(TM) reagent grade, 95%,
Z57127520,
F2190-0635,
InChI=1/C7H6O2/c8-5-6-1-3-7(9)4-2-6/h1-5,9,
null,
p-Hydroxybenzoic acid,
Benzaldehido, 4-hidroxi-,
D00BRD,
p-Hydroxybenzaldehyde, Pract.,
C7H6O2,
CID126,
4-Hydroxybenzaldehyde, 98% 25g,
(C7-H6-O2)x-,
C7-H6-O2,
c0285,
ACN-040623,
(S)-(-)-2-Methyl-2-propanesulfinamide,
4-Hydroxybenzaldehyde, 99% - 1KG 1kg,
H0198,
4-Hydroxybenzaldehyde 98% for synthesis 100gm,
A15180,
HBA,
PHB,
343338-28-3,
|
| Complexity | 93.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 122.037g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 122.123g/mol |
| Monoisotopic Mass | 122.037g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 37.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.4 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

