| CAS Number | 1229381-08-1 |
| Catalog Number | AG000JS7(AGN-PC-0WCY9O) |
| Chemical Name | Butanedioic acid, 2-phenyl-, 4-(1,1-dimethylethyl) ester, (2R)- |
| IUPAC Name | (2R)-4-[(2-methylpropan-2-yl)oxy]-4-oxo-2-phenylbutanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C14H18O4/c1-14(2,3)18-12(15)9-11(13(16)17)10-7-5-4-6-8-10/h4-8,11H,9H2,1-3H3,(H,16,17)/t11-/m1/s1 |
| InChI Key | ICZBQHPMSPTRJO-LLVKDONJSA-N |
| MDL Number | MFCD18711402 |
| Molecular Formula | C14H18O4 |
| Molecular Weight | 250.2903 |
| SMILES | O=C(O)[C@@H](C1=CC=CC=C1)CC(OC(C)(C)C)=O |
| Synonyms | (R)-4-TERT-BUTOXY-4-OXO-2-PHENYLBUTANOIC ACID,
(R)-4-(tert-Butoxy)-4-oxo-2-phenylbutanoic acid,
1229381-08-1,
SCHEMBL1915123,
MFCD18711402,
ZINC66054695,
AKOS027254135,
AS-35629,
AX8266489,
X-2444,
(S)-4-TERT-BUTOXY-4-OXO-2-PHENYLBUTANOIC ACID,
245323-38-0,
|
| Complexity | 297 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 250.121g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 250.294g/mol |
| Monoisotopic Mass | 250.121g/mol |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Topological Polar Surface Area | 63.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
\N
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
\N
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
\N
|
Certificate of Analysis
Lot Number