
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 1195-16-0 |
| Catalog Number | AG000IVU(AGN-PC-0BERBC) |
| Chemical Name | 2-Acetamido-4-mercaptobutyric acid gamma-thiolactone |
| IUPAC Name | N-(2-oxothiolan-3-yl)acetamide |
| InChI | InChI=1S/C6H9NO2S/c1-4(8)7-5-2-3-10-6(5)9/h5H,2-3H2,1H3,(H,7,8) |
| InChI Key | NRFJZTXWLKPZAV-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00005480 |
| Molecular Formula | C6H9NO2S |
| Molecular Weight | 159.2062 |
| RTECS Number | AC8680000 |
| SMILES | CC(NC(CCS1)C1=O)=O |
| Synonyms | citiolone,
citiolone, (+-)-isomer,
cythiolone,
N-acetylhomocysteine thiolactone,
Reducdyn,
Thioxidrene,
citiolone,
1195-16-0,
Citiolase,
17896-21-8,
Thioxidrene,
Ahctl,
Achtl,
DL-N-Acetylhomocysteine thiolactone,
AHCT,
N-Acetylhomocysteine thiolactone,
Acetamide, N-(tetrahydro-2-oxo-3-thienyl)-,
3-Acetamidotetrahydro-2-thiophenone,
N-(2-Oxotetrahydrothiophen-3-yl)acetamide,
2-Acetamido-4-mercaptobutyric acid gamma-thiolactone,
N-(TETRAHYDRO-2-OXO-3-THIENYL)ACETAMIDE,
N-Acetylhmocysteinethiolactone,
N-Acetyl-dl-homocysteine thiolactone,
BO 714,
Citiolone [INN:DCF],
Citiolonum [INN-Latin],
N-(2-oxothiolan-3-yl)acetamide,
Citiolona [INN-Spanish],
C6H9NO2S,
N-Acetylhomocysteinthiolakton,
NSC 22878,
2-Acetamido-4-mercaptobutyric acid thiolactone,
alpha-Acetamido-gamma-thiobutyrolactone,
EINECS 214-793-8,
EINECS 241-841-5,
N-(Tetrahydro-2-oxothienyl)acetamide,
N-(TETRAHYDRO-2-OXO-3-THIENYL)-ACETAMIDE,
N-Acetylhomocysteinthiolakton [German],
BRN 0004338,
NRFJZTXWLKPZAV-UHFFFAOYSA-N,
MFCD00005480,
AK122075,
.alpha.-Acetamido-.gamma.-thiobutyrolactone,
(1)-N-(Tetrahydro-2-oxothien-3-yl)acetamide,
DSSTox_CID_25888,
DSSTox_RID_81202,
DSSTox_GSID_45888,
cythiolone,
Citiolonum,
Citiolona,
Mucorex,
Sitilon,
N-(2-oxo-3-3,4,5-trihydrothienyl)acetamide,
SR-01000872700,
Reducdyn,
Prestwick_1,
N-Acetyl-DL-homocystein thiolacton,
Citiolone (INN),
NCGC00016568-01,
CAS-1195-16-0,
BILE SAC POWDER,
Prestwick0_000644,
Prestwick1_000644,
Prestwick2_000644,
Prestwick3_000644,
bo714,
2-Thiolanone, 3-acetamido-,
BSPBio_000647,
5-18-11-00320 (Beilstein Handbook Reference),
n-acetylhomocysteinethiolactone,
SCHEMBL364495,
SPBio_002568,
ACMC-209a31,
BPBio1_000713,
CHEMBL2104457,
DTXSID0045888,
CHEBI:94403,
CTK8A9399,
KS-00000ZKF,
N-(2-oxo-3-thiolanyl)acetamide,
dl-N-Acetylhomocysteinethiolactone,
HMS1570A09,
HMS2097A09,
HMS3714A09,
Pharmakon1600-01503205,
183072-09-5,
AC1L2406,
HY-B0931,
KS-000016BQ,
N-Acetyl-DL-homocystein Thiolactone,
NSC22878,
Tox21_111388,
Tox21_113346,
ANW-17339,
NSC-22878,
NSC758402,
s4558,
SBB056942,
AKOS002808092,
AKOS016162043,
Tox21_113346_1,
CCG-213865,
FCH1113174,
MCULE-3189072897,
NSC-758402,
VC31147,
VZ23451,
ACM17896218,
N-(2-Oxotetrahydro-3-thienyl)acetamide,
NCGC00179491-01,
NCGC00179491-04,
AN-48828,
AS-11951,
DL-N-Acetylhomocysteine thiolactone, 98%,
LS-10265,
n-(tetrahydro-2-oxo-3-thienyl)-acetamid,
SC-75542,
SBI-0207034.P001,
2-acetamido-4-mercaptobutyricacidthiolactone,
AX8126584,
DL-3-(Acetylamino)tetrahydro-2-thiophenone,
TC-106084,
FT-0637623,
ST24031306,
ST50989901,
(R)-N-(2-Oxotetrahydrothiophen-3-yl)acetamide,
(S)-N-(2-Oxotetrahydrothiophen-3-yl)acetamide,
D07105,
K-5482,
2-Acetamido-4-mercaptobutyric acid $g-thiolactone,
C-03925,
2-Acetamido-4-mercaptobutyric acid beta-thiolactone,
2-Acetamido-4-mercaptobutyric acid I(3)-thiolactone,
I04-0035,
J-011416,
SR-01000872700-1,
SR-01000872700-2,
BRD-A57957888-001-01-5,
BRD-A57957888-001-06-4,
I14-11945,
2-Acetamide-4-mercaptobutyric acid .gamma.-thiolactone,
2-Acetamido-4-mercaptobutyric acid .gamma.-thiolactone,
2-ACETAMIDO-4-MERCAPTOBUTYRIC ACID G-THIOLACTONE,
Citiolone [DCF:INN],
UNII-70JKL15MUH,
70JKL15MUH,
C6-H9-N-O2-S,
N-Acetyl-DL-homocysteinethiolactone,
CID14520,
CS-4400,
NCGC00095015-01,
R109,
A2144,
(+-)-N-(tetrahydro-2-oxothien-3-yl)acetamide,
Acetamide, N-(tetrahydro-2-oxo-3-thienyl)-, (.+.)-,
75364-47-5,
|
| Complexity | 169 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 159.035g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 159.203g/mol |
| Monoisotopic Mass | 159.035g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 71.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.3 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | 6.1 |
| Hazard statements | H301 |
| Packing Group | Ⅲ |
| Precautionary statements | P301+P310 |
| Signal Words | danger |
| UN Code | UN 2811 |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

