| CAS Number | 1159598-33-0 |
| Catalog Number | AG000H7N(AGN-PC-0WGCAI) |
| Chemical Name | 2-Morpholinemethanol, 4-methyl-, (2S)- |
| IUPAC Name | [(2S)-4-methylmorpholin-2-yl]methanol |
| InChI | InChI=1S/C6H13NO2/c1-7-2-3-9-6(4-7)5-8/h6,8H,2-5H2,1H3/t6-/m0/s1 |
| InChI Key | VGTADGNSGCICTA-LURJTMIESA-N |
| MDL Number | MFCD16294695 |
| Molecular Formula | C6H13NO2 |
| Molecular Weight | 131.1729 |
| SMILES | CN1C[C@H](OCC1)CO |
| Synonyms | 1159598-33-0,
(S)-4-Methyl-2-(hydroxymethyl)morpholine,
(S)-(4-Methylmorpholin-2-yl)methanol,
[(2S)-4-METHYLMORPHOLIN-2-YL]METHANOL,
SCHEMBL1183770,
VGTADGNSGCICTA-LURJTMIESA-N,
BH2083,
MFCD16294695,
ZINC32915159,
(S)-(4-methylmorpholin-2-yl)-methanol,
AJ-85752,
CJ-18016,
(S)-(4-Methyl-morpholin-2-yl)-methanol,
2-Morpholinemethanol, 4-methyl-, (2S)-,
CS-0061772,
(S)-4-Methyl-2-(hydroxymethyl)morpholine HCl,
|
| Complexity | 87.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 131.095g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 131.175g/mol |
| Monoisotopic Mass | 131.095g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 32.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P280-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number