| CAS Number | 1134-62-9 |
| Catalog Number | AG0008FV(AGN-PC-0JKBOS) |
| Chemical Name | Naphthalene, 2-butyl- |
| IUPAC Name | 2-butylnaphthalene |
| InChI | InChI=1S/C14H16/c1-2-3-6-12-9-10-13-7-4-5-8-14(13)11-12/h4-5,7-11H,2-3,6H2,1H3 |
| InChI Key | UKAMWVYNAVUZEA-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00466283 |
| Molecular Formula | C14H16 |
| Molecular Weight | 184.2768 |
| SMILES | C(CCC)C1=CC2=CC=CC=C2C=C1 |
| Synonyms | 2-BUTYLNAPHTHALENE,
1134-62-9,
Naphthalene, 2-butyl-,
.beta.-Butylnaphthalene,
AC1L23MP,
CTK0I1594,
DTXSID30150401,
UKAMWVYNAVUZEA-UHFFFAOYSA-N,
ZINC2039866,
MFCD00466283,
SBB061521,
AKOS006275000,
MCULE-5002783646,
AJ-33203,
AS-40039,
CJ-32300,
FT-0691589,
ST51047524,
CID14339,
C14-H16,
|
| Complexity | 161 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 184.125g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 184.282g/mol |
| Monoisotopic Mass | 184.125g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 5.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number