| CAS Number | 1017793-08-6 |
| Catalog Number | AG0005JQ(AGN-PC-0GXDUK) |
| Chemical Name | Pyridazine, 3-ethynyl- |
| IUPAC Name | 3-ethynylpyridazine |
| InChI | InChI=1S/C6H4N2/c1-2-6-4-3-5-7-8-6/h1,3-5H |
| InChI Key | HHRXJQNSDKDSKP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16988473 |
| Molecular Formula | C6H4N2 |
| Molecular Weight | 104.1094 |
| SMILES | C#CC1=NN=CC=C1 |
| Synonyms | 3-ethynylpyridazine,
1017793-08-6,
3-ETHYNYL-PYRIDAZINE,
Pyridazine, 3-ethynyl-,
3-Ethynylpyridazine_x000D_,
SCHEMBL2521413,
MFCD16988473,
ZINC35569295,
AKOS015967513,
FCH1155921,
PB34819,
KS-0000031Q,
AK170326,
AS-33482,
ST1130893,
CS-0051373,
Q-3832,
|
| Complexity | 111 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 104.037g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 104.112g/mol |
| Monoisotopic Mass | 104.037g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 25.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number