
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 2934-97-6 |
| Catalog Number | AG0003CI(AGN-PC-0WANNK) |
| Chemical Name | 6H-Dibenzo[a,g]quinolizine, 5,8,13,13a-tetrahydro-2,3,9,10-tetramethoxy- |
| IUPAC Name | 2,3,9,10-tetramethoxy-6,8,13,13a-tetrahydro-5H-isoquinolino[2,1-b]isoquinoline |
| InChI | InChI=1S/C21H25NO4/c1-23-18-6-5-13-9-17-15-11-20(25-3)19(24-2)10-14(15)7-8-22(17)12-16(13)21(18)26-4/h5-6,10-11,17H,7-9,12H2,1-4H3 |
| InChI Key | AEQDJSLRWYMAQI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00214191 |
| Molecular Formula | C21H25NO4 |
| Molecular Weight | 355.4275 |
| SMILES | COC1=C(OC)C(C2)=C(C=C1)CC3N2CCC4=C3C=C(OC)C(OC)=C4 |
| Synonyms | (+-)-isomer of tetrahydropalmatine,
(R)-isomer; corydalis B of tetrahydropalmatine,
(S)-isomer of tetrahydropalmatine,
5,8,13,13a-tetrahydro-2,3,9,10-tetramethoxy-6H-dibenzo(a,g)quinolizine,
corydalis B,
gindarin,
HCl of tetrahydropalmatine,
HCl(+-)-isomer of tetrahydropalmatine,
HCl(R)-isomer of tetrahydropalmatine,
HCl(S)-isomer of tetrahydropalmatine,
levo-tetrahydropalmatine,
rotundine,
Rotundium,
tetrahydropalmatine,
tetrahydropalmitine,
tetrahydropalmatine,
2934-97-6,
Rotundine,
10097-84-4,
ROTUNDINUM,
DL-Tetrahydropalmatine,
Tetrahydropalmatin,
2,3,9,10-Tetramethoxy-5,8,13,13a-tetrahydro-6H-isoquino[3,2-a]isoquinoline,
corydalis B,
CHEMBL187892,
6H-Dibenzo[a,g]quinolizine, 5,8,13,13a-tetrahydro-2,3,9,10-tetramethoxy-,
GNF-Pf-3943,
2,3,9,10-tetramethoxy-6,8,13,13a-tetrahydro-5H-isoquinolino[2,1-b]isoquinoline,
(+-)-Corydalis B,
MFCD03265591,
6H-Dibenzo(a,g)quinolizine, 5,8,13,13a-tetrahydro-2,3,9,10-tetramethoxy-,
Spectrum_001554,
SpecPlus_000956,
Spectrum2_000736,
Spectrum3_001650,
Spectrum4_001749,
Spectrum5_000578,
Tetrahydropalmatine ,(S),
AC1L1KB8,
(.+/-.)-Corydalis B,
Oprea1_616043,
Oprea1_801288,
BSPBio_003379,
KBioGR_002198,
KBioSS_002034,
MLS006011812,
DivK1c_007052,
SCHEMBL230849,
SPECTRUM1504178,
SPBio_000692,
(.+/-.)-Tetrahydropalmatine,
Tetrahydropalmatine, (+/-)-,
MEGxp0_000623,
ACon1_002069,
CHEBI:91709,
CTK3E8461,
KBio1_001996,
KBio2_002034,
KBio2_004602,
KBio2_007170,
KBio3_002599,
AEQDJSLRWYMAQI-UHFFFAOYSA-N,
HMS3428E01,
BCP13567,
HY-N0300,
KS-00000KI1,
BBL028394,
BDBM50170666,
CCG-40142,
CT0187,
MFCD00214191,
STK395032,
AKOS000276804,
AKOS016186982,
EBD2202158,
MCULE-9155587841,
SDCCGMLS-0015237.P002,
VA11702,
6H-Dibenzo(a,g)quinolizine, 5,8,13,13a-tetrahydro-2,3,9,10-tetramethoxy-, (+-)-,
NCGC00073008-02,
NCGC00073008-03,
NCGC00073008-04,
NCGC00095840-01,
NCGC00095840-02,
NCGC00095840-03,
4CN-1175,
AK310627,
AS-12924,
BAS 00401077,
SC-65698,
SMR004703491,
ST097611,
AB0012604,
FT-0601094,
FT-0634567,
H2831,
97T844,
A19519,
AB00053100-09,
A819879,
Berbine, 2,3,9,10-tetramethoxy-, (.+/-.)-,
C-20753,
I07-0207,
I14-0071,
BRD-A43940795-001-02-8,
BRD-A43940795-001-03-6,
A3291/0140009,
6H-Dibenzo[a,g]quinolizine,5,8,13,13a-tetrahydro-2,3,9,10-tetramethoxy-,
2,3,9,10-tetramethoxy-5,6,7,8,13,13a-hexahydroisoquinolino[3,2-a]isoquinoline,
2,3,9,10-Tetramethoxy-6,8,13,13a-tetrahydro-5H-isoquinolino[3,2-a]isoquinoline,
6H-Dibenzo[a,g]quinolizine, 5,8,13,13a-tetrahydro-2,3,9,10-tetramethoxy-, (.+/-.)-,
Berbericinine,
Hyndarin,
Palmatine,
Methyl picolinimidate,
D-Tetrahydropalmatine,
Tetrahydropalmatine (6CI),
UNII-78F8583LNQ,
(+/-)-Tetrahydropalmatine,
Tetrahydropalmatine hydrochloride,
UNII-3X69CO5I79,
UNII-4AA8F911N9,
2,3,9,10-tetramethoxyberbine,
C21H25NO4,
CID5417,
l-Tetrahydropalmatine hydrochloride,
78F8583LNQ,
C21-H25-N-O4.Cl-H,
dl-Tetrahydropalmatine hydrochloride,
AR-1J2194,
Berbine, 2,3,9,10-tetramethoxy-,
C21-H25-N-O4,
ACN-047581,
CS-4265,
NSC 132057,
Tetrahydropalmatine hydrochloride, (+/-)-,
T3650,
Palmatine, tetrahydro-, hydrochloride, (+-)-,
Berbine, 2,3,9,10-tetramethoxy-, (.+.)-,
O(C)c1cc2c(CCN3Cc4c(ccc(OC)c4OC)CC23)cc1OC,
Berbine, 2,3,9,10-tetramethoxy-, hydrochloride, (.+.)-,
5,8,13,13a-Tetrahydro-2,3,9,10-tetramethoxy-6H-dibenzo[a,g]quinolizine,
6024-85-7,
BERBINE, 2,3,9,10-TETRAMETHOXY-, HYDROCHLORIDE, (+-)-,
5,8,13,13a-Tetrahydro-2,3,9,10-tetramethoxy-6H-dibenzo(a,g)quinolizine,
5,8,13,13a-Tetrahydro-2,3,9,10-tetramethoxy-6H-dibenzo[a,g] quinolizine,
6H-Dibenzo[a,g]quinolizine, 5,8,13,13a-tetrahydro-2,3,9,10-tetramethoxy-, (.+.)-,
L-Tetrahydropalmatine hydrochloride, 98%, from Corydalis yanhusuo W. T. Wang ex Z. Y. Su,
3486-67-7,
3520-14-7,
483-14-7,
61949-16-4,
6H-Dibenzo[a,g]quinolizine, 5,8,13,13a-tetrahydro-2,3,9,10-tetramethoxy-, hydrochloride, (.+.)-,
84-38-8,
DL-Tetrahydropalmatine, 98%, from Corydalis yanhusuo W. T. Wang ex Z. Y. Su et C. Y. Wu - 10MG 10mg,
ThP,
|
| Complexity | 475 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 355.178g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 26 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 355.434g/mol |
| Monoisotopic Mass | 355.178g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 40.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.2 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

