| CAS Number | 10031-20-6 |
| Catalog Number | AG0001KP(AGN-PC-0OPLZ8) |
| Chemical Name | Manganese(II) Bromide Hexahydrate |
| IUPAC Name | manganese(2+);dibromide;tetrahydrate |
| InChI | InChI=1S/2BrH.Mn.4H2O/h2*1H;;4*1H2/q;;+2;;;;/p-2 |
| InChI Key | HHDPJRSXPOGIOP-UHFFFAOYSA-L |
| MDL Number | MFCD00149791 |
| Molecular Formula | Br2H2MnO |
| Molecular Weight | 232.7613 |
| SMILES | [Mn](Br)Br.O |
| UNII | 8308V6RBJ5 |
| Synonyms | 10031-20-6,
UNII-8308V6RBJ5,
Manganese(II) Bromide Hexahydrate,
8308V6RBJ5,
Manganous bromide tetrahydrate,
Manganese dibromide tetrahydrate,
CTK8G0738,
DTXSID00143128,
AKOS030240959,
Manganese bromide (MnBr2), tetrahydrate,
Manganese(II) bromide,
Manganese bromide tetrahydrate,
Manganese(II) bromide tetrahydrate,
|
| Complexity | 0 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 7 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 286.81493g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 4 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 286.81g/mol |
| Monoisotopic Mass | 284.81698g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 4Ų |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number